Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceNepřehlédněte

Adapterra Awards 2022 plná inspirací

Image

Vítězové letošního ročníku soutěže Adapterra Awards

Letošní soutěž ocenila obnovu mokřadů, protierozní prvky v krajině, soběstačný dům i energeticky pozitivní školu

Kdo se chce inspirovat tím, jak v obcích a městech řeší klimatické změny a adaptaci krajiny, měl by se seznámit s úspěšnými projekty letošního ročníku soutěže Adapterra Awards. Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásili v listopadu pořadatelé z Nadace Partnerství a Integra Consulting.

Ceny poroty si odnesly obnova krajiny u jihomoravské obce Ořechov, titulní rozhovor se starostou vítězné obce Tomášem Dudíkem najdete v tomto vydání měsíčníku PRO města a obce, který je mediální partnerem soutěže. Uspěl projekt revitalizace školy Českobrodská v Praze 9, paraglidingové centrum Flight Park Javorový ze severní Moravy a Český soběstačný dům z jižních Čech. Veřejnost v online hlasování udělila Cenu sympatie úspěšné revitalizaci Sedmihorských mokřadů na Semilsku. Cenu Prahy získaly úpravy Čelakovského sadů v blízkosti Národního muzea.

Soutěž se letos konala již počtvrté pod záštitou MŽP. Mezi partnery soutěže je společnost Nestlé Česko i hl. m. Praha. Informace o vítězných i dalších adaptačních opatřeních jsou dostupné v databázi inspirativních projektů na www.adapterraawards.cz.

Vítězové soutěže dle kategorií

V kategorii Volná krajina uspěla obec Ořechov na Brněnsku, která se dlouhodobě věnuje obnově okolní krajiny či hospodaření s dešťovou vodou uvnitř i mimo obec. Ořechov využil veškeré obecní plochy k vybudování polních cest, výsadbě stromořadí, tvorbě remízků či rozsáhlého valu s biokoridorem, který brání záplavám a splavování orné půdy do obce. Vznikly zde také 3 přírodní rybníčky, suchý poldr, sedmihektarový mokřad či 4 retenční nádrže na dešťovou vodu.

První místo v kategorii Zastavěná území získala proměna areálu pražské střední školy Českobrodská. Z původní budovy ze 70. let zůstala nosná konstrukce. Plášť dnes tvoří inovativní lehká dřevěná fasáda ENVILOP vyvinutá aplikovaným výzkumem ČVUT. Budova využívá tepelná čerpadla, chytré větrání i osvětlení a automatické venkovní žaluzie. Na zelené vegetační střeše se nachází fotovoltaická elektrárna doplněná o bateriové uložiště. Použitou vodu z umyvadel a sprch přečišťují a používají ke splachování toalet. Dešťovou vodu zadržují v retenčních nádržích.

V kategorií Pracovní prostředí odborná porota ocenila beskydské paraglidingové centrum Flight Park Javorový, které díky chytrému softwaru propojenému s rezervačním systémem efektivně vyhřívá objednané pokoje i teplou vodu, čímž výrazně šetří energii. Ta navíc částečně pochází z udržitelných zdrojů.

Na fungování bez inženýrských sítí (tj. bez připojení na vodu, elektřinu a kanalizaci) se zaměřil projekt Český soběstačný dům z jihočeského Kyselova, vítěz kategorie Náš domov. Do navrhování a realizace projektu se zapojilo více než 40 odborníků i nadšenců. Doslova na zelené louce vyrostl dům, který si vyrábí veškerou elektřinu se slunce, topí biomasou, zachycuje maximum dešťové vody a po přečištění ji využívá ke sprchování i splachování. Projekt zájemcům na svém webu sdílí veškeré technické principy a zkušenosti.

Cenu sympatie opět udělovala veřejnost prostřednictvím hlasování na webu soutěže, do něhož se zapojilo téměř 6 tisíc hlasujících. Nejvyšší počet hlasů získal projekt revitalizace Sedmihorských. Území Sedmihorských mokřadů na Semilsku v minulosti těžce poškodilo odvodňování. Po složitém řešení majetkoprávních vztahů došlo k odstranění husté sítě odvodňovacích kanálů a následnému vyhloubení 14 tůní. Dnes mokřady zadržují až 26 500 m³ vody (v tůních i půdě). Na území se začaly vracet vzácné druhy obojživelníků a ptáků.

Pořadatelé vyhlásili letos již potřetí Cenu Prahy, kterou si odnesla Obnova Čelakovského sadů a okolí Národního muzea. Porota vyzdvihla zdejší úpravy stanovištních podmínek pro zeleň, která v přehřívajícím se centru s hustou dopravou velmi trpí. Inspirativní je práce se zadržováním dešťové vody s pomocí dlážděných ploch, speciálně upraveného podloží či ochranou před zhutňováním půdy.

Letošnímu udělování cen předcházela konference Komunitní energetika a adaptace na klima za účasti téměř desítky téměř desítky řečníků. Z akce pořídila nadace videozáznam, k dispozici jsou PP prezentace vystupujících.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze