Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    AkceNepřehlédněte

    Adapterra Awards 2022 plná inspirací

    Image

    Vítězové letošního ročníku soutěže Adapterra Awards

    Letošní soutěž ocenila obnovu mokřadů, protierozní prvky v krajině, soběstačný dům i energeticky pozitivní školu

    Kdo se chce inspirovat tím, jak v obcích a městech řeší klimatické změny a adaptaci krajiny, měl by se seznámit s úspěšnými projekty letošního ročníku soutěže Adapterra Awards. Vítěze jednotlivých kategorií vyhlásili v listopadu pořadatelé z Nadace Partnerství a Integra Consulting.

    Ceny poroty si odnesly obnova krajiny u jihomoravské obce Ořechov, titulní rozhovor se starostou vítězné obce Tomášem Dudíkem najdete v tomto vydání měsíčníku PRO města a obce, který je mediální partnerem soutěže. Uspěl projekt revitalizace školy Českobrodská v Praze 9, paraglidingové centrum Flight Park Javorový ze severní Moravy a Český soběstačný dům z jižních Čech. Veřejnost v online hlasování udělila Cenu sympatie úspěšné revitalizaci Sedmihorských mokřadů na Semilsku. Cenu Prahy získaly úpravy Čelakovského sadů v blízkosti Národního muzea.

    Soutěž se letos konala již počtvrté pod záštitou MŽP. Mezi partnery soutěže je společnost Nestlé Česko i hl. m. Praha. Informace o vítězných i dalších adaptačních opatřeních jsou dostupné v databázi inspirativních projektů na www.adapterraawards.cz.

    Vítězové soutěže dle kategorií

    V kategorii Volná krajina uspěla obec Ořechov na Brněnsku, která se dlouhodobě věnuje obnově okolní krajiny či hospodaření s dešťovou vodou uvnitř i mimo obec. Ořechov využil veškeré obecní plochy k vybudování polních cest, výsadbě stromořadí, tvorbě remízků či rozsáhlého valu s biokoridorem, který brání záplavám a splavování orné půdy do obce. Vznikly zde také 3 přírodní rybníčky, suchý poldr, sedmihektarový mokřad či 4 retenční nádrže na dešťovou vodu.

    První místo v kategorii Zastavěná území získala proměna areálu pražské střední školy Českobrodská. Z původní budovy ze 70. let zůstala nosná konstrukce. Plášť dnes tvoří inovativní lehká dřevěná fasáda ENVILOP vyvinutá aplikovaným výzkumem ČVUT. Budova využívá tepelná čerpadla, chytré větrání i osvětlení a automatické venkovní žaluzie. Na zelené vegetační střeše se nachází fotovoltaická elektrárna doplněná o bateriové uložiště. Použitou vodu z umyvadel a sprch přečišťují a používají ke splachování toalet. Dešťovou vodu zadržují v retenčních nádržích.

    V kategorií Pracovní prostředí odborná porota ocenila beskydské paraglidingové centrum Flight Park Javorový, které díky chytrému softwaru propojenému s rezervačním systémem efektivně vyhřívá objednané pokoje i teplou vodu, čímž výrazně šetří energii. Ta navíc částečně pochází z udržitelných zdrojů.

    Na fungování bez inženýrských sítí (tj. bez připojení na vodu, elektřinu a kanalizaci) se zaměřil projekt Český soběstačný dům z jihočeského Kyselova, vítěz kategorie Náš domov. Do navrhování a realizace projektu se zapojilo více než 40 odborníků i nadšenců. Doslova na zelené louce vyrostl dům, který si vyrábí veškerou elektřinu se slunce, topí biomasou, zachycuje maximum dešťové vody a po přečištění ji využívá ke sprchování i splachování. Projekt zájemcům na svém webu sdílí veškeré technické principy a zkušenosti.

    Cenu sympatie opět udělovala veřejnost prostřednictvím hlasování na webu soutěže, do něhož se zapojilo téměř 6 tisíc hlasujících. Nejvyšší počet hlasů získal projekt revitalizace Sedmihorských. Území Sedmihorských mokřadů na Semilsku v minulosti těžce poškodilo odvodňování. Po složitém řešení majetkoprávních vztahů došlo k odstranění husté sítě odvodňovacích kanálů a následnému vyhloubení 14 tůní. Dnes mokřady zadržují až 26 500 m³ vody (v tůních i půdě). Na území se začaly vracet vzácné druhy obojživelníků a ptáků.

    Pořadatelé vyhlásili letos již potřetí Cenu Prahy, kterou si odnesla Obnova Čelakovského sadů a okolí Národního muzea. Porota vyzdvihla zdejší úpravy stanovištních podmínek pro zeleň, která v přehřívajícím se centru s hustou dopravou velmi trpí. Inspirativní je práce se zadržováním dešťové vody s pomocí dlážděných ploch, speciálně upraveného podloží či ochranou před zhutňováním půdy.

    Letošnímu udělování cen předcházela konference Komunitní energetika a adaptace na klima za účasti téměř desítky téměř desítky řečníků. Z akce pořídila nadace videozáznam, k dispozici jsou PP prezentace vystupujících.

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    380
    Energetika
    397
    IT
    270
    Dotace a Finance
    1177
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze