Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

Alej roku 2021: Klokotská alej

O vítězství lipové aleje z jižních Čech rozhodlo hlasování

Jedenáctý ročník ankety Alej roku byl nabitý zajímavostmi. Pořadatel, sdružení Arnika, se poprvé v historii soutěže rozhodl na krátký čas odtajnit průběh hlasování, což u lidí vyvolalo značný zájem, a tak se letošní počet hlasujících vyšplhal na 8 878 (předešlý ročník bezmála 7000 hlasů). Perličkou je počet hlasů pro vítěznou Klokotskou alej z Táborska, které svůj “palec nahoru” dalo 999 lidí. Vítězná alej navíc potvrdila, že vytrvalost se vyplácí; třikrát po sobě se stala vítězkou svého regionu, vloni dokonce obsadila druhé místo v celostátním hlasování.

Přehled vítězných alejí a další informace o soutěži najdete na www.alejroku.cz.

Foto: Kateřina Trsková

“Klokotská alej lemuje cestu, která byla založena benediktiny už koncem 17. století, alej zde byla vysázena v roce 1836,” upřesnila o vítězné aleji organizátorka soutěže Klára Ondrigová, která více informací o ní popisuje prostřednictvím videa přímo z místa.

O tom, že každý hlas byl rozhodující, svědčí výsledky z Pardubicka, kde vítězka regionu  Alej ke hřbitovu na Křížovém vrchu získala 188 hlasů, druhé místo obsadilo stromořadí Chodníček na Vinice se 187 hlasy a na pomyslný bronz dosáhla Alej Svobody Hlinsko – Studnice díky186 hlasům.

„Moc vám děkujeme, že jste navštívili naše stránky www.alejroku.cz a vyplnili hlasovací dotazník, protože i to zabere trochu času,” poděkovala veřejnosti ve svém videu patronka soutěže Petra Vojtková. Nominující, jejichž aleje se letos neprobojovaly na první příčky povzbudila, aby po vzoru Klokotské aleje nic nevzdávali: “Můžete posílat vaše fotografie, už teď se klidně chystejte, protože tahle soutěž je překrásná, dává vyniknout přírodě a našim krásám v České republice. Obrovská gratulace do jižních Čech!”

Slavnostní vyhlášení a předání cen by mělo být tradičně v květnu, a to právě pod korunami vítězné aleje. Nominující Klokotské aleje Jana Hralová na místě převezme hlavní cenu, let balonem od Ha Balon. Všech 14 regionálních vítězů se pak může těšit na dárkové balíčky s poukazy od FotoŠkoda, knihy o památných stromech nebo vstupenky do botanických zahrad po celé České republice. Partnerem soutěže je i měsíčník PRO města a obce.

Připomínáme, že Patroni ankety ještě zvolí tři nejkrásnější fotografie, jejichž autoři získají hodnotné ceny od společnosti Canon. Vítěze vyhlásíme 27.1. 2022 ve 12:00.

“Naším cílem je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste vysadili a o které budete pečovat i v příštích letech,” zopakovala Ondrigová závěrem hlavní myšlenku ankety Alej roku. Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.

TOP 15 alejí: počet hlasujících

Pořadí Název Aleje Počet hlasů
1 Klokotská alej 999
2 Alej jírovců u Malé Klajdovky 670
3 Tyršova alej v Orlové 407
4 Alej do Janovického lesa v Rýmařově 373
5 Alej červených dubů u Šilheřovic 362
6 Skřipelská alej 272
7 Dubová alej na hrázi městského rybníka Prostějov 243
8 Jírovcová alej u křížové cesty v Zahražanech 197
9 Českovelenická kaštanová alej 196
10 Alej ke hřbitovu na Křížovém vrchu 188
11 Chodníček na Vinice 187
12 Alej Svobody Hlinsko – Studnice 186
13 Ripperova promenáda v Lázních Jeseník 172
14 Lipová alej v Potštátě 161
15 Alej Edvarda Beneše mezi Hlavňovicemi a Přestanicemi 161

 

Pro více informací prosím kontaktujte Kláru Ondrigovou (koordinátorku ankety Alej roku: klara.ondrigova@arnika.org, +420 703 360 810) nebo Kristýnu Dušák (tiskovou mluvčí Arniky: kristyna.dusak@arnika.org, +420 606 727 942)

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze