Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceŽivotní prostředí

  Hostětín versus Praha. O vítězi rozhoduje hlasování

  Ve 12. ročník soutěže E.ON Energy Globe usiluje o vítězství 10 finálových projektů v pěti kategoriích

  Hostětín je obec v podhůří Bílých Karpat ve Zlínském kraji se zhruba 200 obyvateli. Známá je tím, že se jí podařilo úspěšně realizovat několik ekologických projektů. Obec využívá šetrné veřejné osvětlení, které je projektováno tak, aby svítilo jen na chodníky a komunikace. Moderní plně cloněné lampy s vysoce účinnými sodíkovými výbojkami tím omezují produkci škodlivého světelného smogu. Obec v maximální možné míře využívá obnovitelné zdroje energie. Fungují zde tři fotovoltaické elektrárny, přičemž většina solárních panelů je umístěna na stávajících budovách – hlavně na střeše moštárny a několika rodinných domech. Součástí obce je i výtopna na dřevní štěpku. O čistění odpadních vod se stará kořenová čistička. A právě tato obec se v ekologické soutěže E.ON Energy Globe stala finalistou v kategorii Obec. O vítězství se utká s hlavním městem Praha a jeho progresivním sběrem odpadů.

  Vedle běžných druhů tříděného odpadu spustila Praha pilotní projekt vícekomoditního sběru odpadů, kdy mohou lidé do jedné nádoby vhazovat plasty, kovy a tetrapackové obaly. Vybraný odpad je následně svezen a dále tříděn. Projekt by měl významně snížit množství nerecyklovatelných směsných odpadů, a pokud se vícekomoditní sběr osvědčí, hodlá město vybudovat i vlastní dotřiďovací linku. Vícekomoditní sběr odpadu nově doplnil další pilotní projekt sběru gastroodpadu, jako jsou například kuchyňské zbytky z domácností. Gastroodpad patří kvůli různým hygienickým omezením k obtížným odpadním „komoditám“, které běžně komplikují využití směsného odpadu.

  O vítězi ze dvou kandidátů rozhodne veřejnost. Jednomu ze dvou nominovaných projektů mohou nyní lidé poslat svůj hlas. Stejně tak celkového vítěze soutěže letos vybere široká veřejnost. Hlasování potrvá do konce září.

  Pět hlavních kategorií

  V letošním již 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se soutěží v pěti hlavních kategoriích: Firma, Produkt, Obec, Stavba a Vzdělávání. Odborná porota vybírala dva nejlepší počiny zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v každé z hlavních kategorií.

  Počet přihlášených ekoprojektů překročil letos hranici 300, za dvanáct let fungování soutěže už Češi nominovali téměř tři tisíce projektů. „Letos se přihlásilo 301 projektů, odborná porota vybrala deset finalistů a o vítězi rozhodne veřejnost. Sám jsem zvědavý, kdo se tím dvanáctým vítězem stane. Vyhlášením vítěze ale naše spolupráce s nimi nekončí. Nadále je podporujeme,“ říká Martin Záklasník, generální ředitel E.ON v České republice.

  Hlasující mohou získat dvouměsíční zápůjčku Škody Citigo iV od Škoda Auto, rodinný let balonem, ekologické balíčky E.ON Energy Globe nebo poukázky do Hornbachu. Vítěze 12. ročníku soutěže E.ON Energy Globe se dozvíme na slavnostním vyhlášení 8. října 2020. Více informací o soutěži a hlasování najdete na webu www.energyglobe.cz.

  Finalisté letošního ročníku soutěže a její vyhlašovatelé

  O soutěži E.ON Energy Globe

  Je to nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v ČR již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Vítěz české soutěže pak zastupuje ČR na světovém finále.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1126
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze