Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceKyberbezpečnost

Korporátní řízení v Moravskoslezském kraji

Úspory + efektivita + spolupráce = dobře řízená korporace. Tento vzorec funguje v korporaci Moravskoslezský kraj, kterou tvoří 217 organizací z šesti různých odvětví a krajský úřad. Díky společným nákupům a sjednocování informačních systémů kraj se svými organizacemi ročně šetří desítky milionů korun z veřejných peněz.

„Už osm let řídíme své organizace jako korporaci. Za tu dobu si organizace společnými nákupy a využívaním dalších sdílených služeb našetřily 635 milionů korun,“ uvedl ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Tomáš Kotyza, vítěz soutěže Manažer roku 2020 ve veřejné správě a jeden z TOP 10 úspěšných manažerů napříč všemi kategoriemi.

Moravskoslezský kraj projekt poskytování sdílených služeb neustále zdokonaluje. Rozšiřuje sortiment komodit k nakupování, centralizuje ICT systémy a stará se o vzdělávání jejich uživatelů. V roce 2021 se díky sdíleným službám podařilo krajské korporaci uspořit rekordních 118 milionů korun.

V době pandemie, kdy byl na trhu nedostatek roušek, respirátorů a rukavic a jejich cena se vyšplhala hodně vysoko, Moravskoslezský kraj nabídl tento způsob nákupů i organizacím, které nezřizuje, tzn. vybraným zdravotnickým zařízením a všem sociálním zařízením v regionu.

„Nabídku přijalo a smlouvu o společném postupu při centralizovaném zadávání podepsalo více než sto organizací, které mohou tyto osobní ochranné prostředky nakupovat. Velký zájem mají i dodavatelé, dosud jich je kvalifikováno devatenáct. Organizace tak už nakoupily materiál za více než 6 milionů korun a uspořily zhruba třetinu nákladů,“ řekl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Prostřednictvím dynamických nákupů Moravskoslezský kraj nakupuje také léky pro všech šest nemocnic, které zřizuje. Vedle nakupování se kraj soustředí také na zdokonalování a zkvalitňování existujících služeb – Facility Managementu, spisové služby, sdílených ICT služeb pro odvětví zdravotnictví, e-learningového vzdělávání a dalších. V současné době se zavádí v krajských muzeích a galerii jednotný informační systém k evidování sbírkových předmětů. Kraj nabízí svým organizacím zálohování dat a pracuje na projektech, které reflektují zvýšené nároky na kyberbezpečnost a ochranu osobních údajů. V přípravě je další velký projekt – jednotný mzdový a personální systém.

Zdroj: Moravskoslezský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
464
IT
324
Dotace a Finance
1287
Odpady
236

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze