Lesopark Na Panském, který město loni vybudovalo za dálničním přivaděčem směrem na Novou Ves, získal celostátní titul Komunální projekt roku 2022. Ocenění převzal v úterý 13. září odpoledne v pražském Obecním domě starosta Bohumína Petr Vícha.
Osmého ročníku soutěže se letos zúčastnilo 88 projektů z celé republiky, porota je rozdělila do devíti kategorií podle jejich zaměření. Bohumínský lesopark vydobyl vítězství v kategorii ekologický projekt. „Jsem přesvědčen, že si titul zaslouží. Myšlenka na jeho vznik je stará už řadu let a za jejím zhmotněním do finální podoby stojí roky práce řady lidí. Díky vytrvalosti a také spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny se nám podařilo vytvořit v Bohumíně zelenou oázu, která bude růst a dospívat společně s našimi dětmi a vnuky. Právě pro ně jsme lesopark budovali a teprve oni docení jeho význam. Stromům nějaký čas potrvá, než vyrostou a vytvoří po parku Petra Bezruče druhou zelenou plíci města,“ uvedl Petr Vícha.
Lesopark vznikl na ploše o rozloze třinácti hektarů a jeho základ tvoří jedenáct tůní různých tvarů a dvě umělá návrší. Celý areál doplnilo dva a půl tisíce stromů a patnáct set keřů. Terénní a stavební práce stály 18 milionů korun, více než polovinu nákladů pokryla dotace z Operačního programu Životní prostředí. Bohumín využil prostřednictvím kotlíkových půjček i dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši jednoho milionu korun.
V přírodním areálu se během posledních měsíců zabydlely desítky druhů živočichů a lidé si zvykli využívat lokalitu k procházkám či běhání. Dominantou lesoparku je jeho největší tůně s dřevěným molem. „Vznik nové přírodní lokality si přáli sami obyvatelé města. Když jsme před pěti lety oslovili Bohumíňáky s velkou investiční anketou o plánovaných aktivitách, projekt na výstavbu lesoparku skončil v první pětici. Právě proto jsme se do něj pustili a přes určitá úskalí se nám jej podařilo loni dokončit,“ doplnil starosta.
Jak připomněl, v soutěži Komunální projekt roku uspěl Bohumín už potřetí. Svou vítěznou premiéru si odbyl v roce 2015 s projektem Baby taxi, ocenění získal i v roce 2018 díky naučné stezce po stavbách z červených cihel. Kromě umělecky ztvárněného „dobrého“ srdce v podobě skleněné sošky převzal starosta města v Praze i šek na dvacet tisíc korun.
„Smyslem soutěže o nejlepší realizovaný projekt na úrovni územní samosprávy je poukázat na díla, která zlepšila fungování obcí a měst i život jejich obyvatel a jež mohou být inspirací také pro další místní samosprávy v celé republice,“ uvedl za organizátory Ivan Ryšavý. Záštitu nad soutěží převzal ministr pro místní rozvoj ČR Ivan Bartoš.
Foto a zdroj: Město Bohumín