Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceRozhovory

Letos jsme sněmovali i online

k setkávání starostů, zastupitelů a úředníků patří každoročně vedle odborných přednášek a diskusí i doprovodný program a networking.

Jiřina Nehybová, ředitelka společnosti Regionpartner /centrum pomoci regionům / a výkonná místopředsedkyně spolku Evropské regionální vzdělávací, již řadu let pořádá Národní sněm regionů soudržnosti ČR. Následující rozhovor nám tradiční akci přibližuje.

Co je záměrem Národního sněmu regionů soudržnosti ČR a jak se jej daří realizovat?

Letošní ročník je již čtrnáctý, každoročně se na něm v Českém Krumlově setkáváme se starosty, místostarosty, zástupci krajů a regionů. Účastníky zde vždy se starostou města vítáme. Tentokrát to bylo se starostou Daliborem Cardou, ale i jeho předchůdci byli těmto setkáním nakloněni. Hlavním motivem akce je sdílení zkušeností, jak využít kulturu a cestovní ruch pro města a obce a ekonomizace. Současná situace toto téma akcentuje ještě silněji než v předchozích letech. A proč Český Krumlov? Vybrán byl jako symbol turismu v České republice. Účastníci mají pokaždé možnost seznámit se s odbornými přednáškami v rámci konference, ale mohou také navštívit město a jeho památky, zažít si atmosféru či představení a otáčivé divadelní hlediště. Točna se opravuje a bude zprovozněna v roce 2023. Věřím, že potom, při 17. ročníku, naši účastníci zhlédnou představení na otáčivém hledišti. Samozřejmě, že k akci neodmyslitelně patří setkávání a networking, když se zde mezi starosty a zástupci města a obcí navazují vztahy a vznikají přátelství.

Čím se liší letošní ročník od předchozích, vzhledem k dopadům koronavirové pandemie zejména na kulturu a cestovní ruch?

Letos jsme zvažovali, zda akci pořádat. Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. Před tím jsme rozhodnutí konzultovali s našimi pravidelnými účastníky a mnozí projevili zájem, ale rozhodnutí museli projednat ve svých samosprávách, kdy brali v úvahu zdravotní riziko. Pokud by se zvýšil počet nakažených, pak by to ohrožovalo účastníky a poté jejich kolegy. Část starostů se nakonec rozhodla akce nezúčastnit. Proto jsme jim nabídli alespoň částečnou kompenzaci v podobě kratšího videozáznamu sněmu, vystoupení řečníků a jejich prezentace. Přišli ale o společenský zážitek a networking. I tak jsme rádi, že se za námi do Českého Krumlova vydala alespoň část z nich.

Jaká témata dominovala letošnímu sněmu, v legislativě kulminuje řada hořlavých témat.

Zjišťovali jsme si předem v našem průzkumu, co města a obce trápí, a podle toho jsme připravili program. Reagujeme tedy na požadavky starostů, jaká témata chtějí vyslechnout a o kterých chtějí diskutovat. Nabídli jsme témata z legislativy, např. stavební zákon, novela zákona o zadávání veřejných zakázek, systém odměňování členů zastupitelstev, nový zákon o dražbách, ale i financování měst a obcí, dotační výzvy a řadu dalších témat. Jako červená nit se sněmem táhlo téma cestovního ruchu a jeho podpora.

Kde mohou zájemci najít informace ze Sněmu, zejména prezentace řečníků?

Zájemci se mohou informovat na našem webu (www.i-erc.cz) či Facebooku, rozesíláme i bulletin, ale mohou se na nás obrátit i přímo, rádi jim odpovíme na jejich dotazy. Oceňujeme také, že dlouholetým mediálním partnerem sněmu je časopis PRO města a obce.

 

Milan Mostýn

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze