Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceRozhovory

  Letos jsme sněmovali i online

  k setkávání starostů, zastupitelů a úředníků patří každoročně vedle odborných přednášek a diskusí i doprovodný program a networking.

  Jiřina Nehybová, ředitelka společnosti Regionpartner /centrum pomoci regionům / a výkonná místopředsedkyně spolku Evropské regionální vzdělávací, již řadu let pořádá Národní sněm regionů soudržnosti ČR. Následující rozhovor nám tradiční akci přibližuje.

  Co je záměrem Národního sněmu regionů soudržnosti ČR a jak se jej daří realizovat?

  Letošní ročník je již čtrnáctý, každoročně se na něm v Českém Krumlově setkáváme se starosty, místostarosty, zástupci krajů a regionů. Účastníky zde vždy se starostou města vítáme. Tentokrát to bylo se starostou Daliborem Cardou, ale i jeho předchůdci byli těmto setkáním nakloněni. Hlavním motivem akce je sdílení zkušeností, jak využít kulturu a cestovní ruch pro města a obce a ekonomizace. Současná situace toto téma akcentuje ještě silněji než v předchozích letech. A proč Český Krumlov? Vybrán byl jako symbol turismu v České republice. Účastníci mají pokaždé možnost seznámit se s odbornými přednáškami v rámci konference, ale mohou také navštívit město a jeho památky, zažít si atmosféru či představení a otáčivé divadelní hlediště. Točna se opravuje a bude zprovozněna v roce 2023. Věřím, že potom, při 17. ročníku, naši účastníci zhlédnou představení na otáčivém hledišti. Samozřejmě, že k akci neodmyslitelně patří setkávání a networking, když se zde mezi starosty a zástupci města a obcí navazují vztahy a vznikají přátelství.

  Čím se liší letošní ročník od předchozích, vzhledem k dopadům koronavirové pandemie zejména na kulturu a cestovní ruch?

  Letos jsme zvažovali, zda akci pořádat. Nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. Před tím jsme rozhodnutí konzultovali s našimi pravidelnými účastníky a mnozí projevili zájem, ale rozhodnutí museli projednat ve svých samosprávách, kdy brali v úvahu zdravotní riziko. Pokud by se zvýšil počet nakažených, pak by to ohrožovalo účastníky a poté jejich kolegy. Část starostů se nakonec rozhodla akce nezúčastnit. Proto jsme jim nabídli alespoň částečnou kompenzaci v podobě kratšího videozáznamu sněmu, vystoupení řečníků a jejich prezentace. Přišli ale o společenský zážitek a networking. I tak jsme rádi, že se za námi do Českého Krumlova vydala alespoň část z nich.

  Jaká témata dominovala letošnímu sněmu, v legislativě kulminuje řada hořlavých témat.

  Zjišťovali jsme si předem v našem průzkumu, co města a obce trápí, a podle toho jsme připravili program. Reagujeme tedy na požadavky starostů, jaká témata chtějí vyslechnout a o kterých chtějí diskutovat. Nabídli jsme témata z legislativy, např. stavební zákon, novela zákona o zadávání veřejných zakázek, systém odměňování členů zastupitelstev, nový zákon o dražbách, ale i financování měst a obcí, dotační výzvy a řadu dalších témat. Jako červená nit se sněmem táhlo téma cestovního ruchu a jeho podpora.

  Kde mohou zájemci najít informace ze Sněmu, zejména prezentace řečníků?

  Zájemci se mohou informovat na našem webu (www.i-erc.cz) či Facebooku, rozesíláme i bulletin, ale mohou se na nás obrátit i přímo, rádi jim odpovíme na jejich dotazy. Oceňujeme také, že dlouholetým mediálním partnerem sněmu je časopis PRO města a obce.

   

  Milan Mostýn

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze