Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

Nejlepší na světě jsou kováři z Vysočiny. Dva týmy, dvě medaile

O tom, že kovářskému řemeslu se na Vysočině nadmíru daří, svědčí nedávný zlatý a bronzový úspěch dvou týmů na mistrovství světa v kování v italské Stii. Tématem letošního 24. ročníku mistrovství, které se koná pravidelně v dvouletých cyklech, byl verš z Božské komedie „Tu vyšli jsme a spatřili zas hvězdy“. V silné konkurenci uměleckých kovářů z 25 zemí nakonec zvítězila plastika Vojtěcha Havránka, Václava Trpišovského a Richarda Rulfa nazvaná Na hraně zítřka. Skvělé třetí místo patří týmu Jiřího Ondráčka, Luboše Jana, Šimona Pospíšila a Vojtěcha Kučery, kteří ve tříhodinovém limitu vykovali plastiku pojmenovanou Brána do Ráje.

Umělecké kováře z obou úspěšných týmů přivítal v tomto týdnu v sídle Kraje Vysočina radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš. „Děkuji oběma týmům za skvělou prezentaci Vysočiny i propagaci tradičního kovářského umění. Je obdivuhodné, že po dvou letech si tým z našeho kraje opět přivezl zlatou medaili,“ ocenil radní Roman Fabeš.  Jak popsal Vojtěch Havránek, který pracuje jako mistr kovářské dílny v Akademii Světlá nad Sázavou, oba naše týmy nezávisle na sobě zvolily motiv brány v kombinaci s kamenným prvkem. „Měli jsme čas dvakrát si plastiku vyzkoušet nanečisto doma, tak abychom vše stihli v časovém limitu a podle našich představ,“ přiblížil zlatý Vojtěch Havránek.

Všechny týmy mají na vypracování tři hodiny čistého času a družstvo pracuje zároveň na dvou kovadlinách. „Vše se děla ručně, postaru, bez použití mechanizovaného nářadí, pouze s klasickými nástroji,“ doplnili svého kolegu Jiří Ondráček z Radostína nad Oslavou a Luboš Jan z Třebíče, kteří si letos z Toskánska přivezli bronzové medaile. Oba zároveň byli u posledního zlatého úspěchu na Mistrovství světa v kování v roce 2019, kdy ve Stii zvítězili s plastikou lodě na rozbouřeném moři.

Zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze