V architektonické soutěži na rekonstrukci budějovického Domu umění zvítězilo sdružení architektů AFF Architekten + Malý Chmel. Rozhodla o tom soutěžní porota. Cílem soutěže bylo nalézt nejlepší řešení opravy a dostavby historického domu na náměstí Přemysla Otakara II., tak aby se více otevřel veřejnosti a mohlo zde vzniknout Centrum současného umění a architektury. Město bude s vítězem soutěže jednat o smlouvě na zhotovení projektové dokumentace a zároveň hledat možnost financování, především z národních a evropských fondů, které by mohly pokrýt až dvě třetiny z předpokládané investice.
Porota složená z předních českých architektů a volených zástupců města vybírala z několika návrhů na základě celkové architektonické koncepce a kvality řešení, které byly předloženy na základě referencí již dříve vybranou pěticí českých i zahraničních ateliérů. Na vítězném návrhu spolupracovali autoři Zdeněk Chmel, Martin Fröhlich, Ulrike Dix, Miroslav Chmel, Miroslav Malý, Daniel Struhařík a Hanno Schröder. Jejich návrh je postavený na očištění konstrukcí a dispozic tak, aby ve všech patrech vznikl větší otevřený prostor, který by umožnil řadu flexibilních využití. V domě nově bude turistické informační centrum, samozřejmě prostory pro galerii a edukační centrum pro děti a otevřená platforma pro veřejnost. Zároveň zde bude prostor pro odbor kultury a cestovního ruchu magistrátu, případně coworking zaměřený na kreativní průmysl.
Vítězný návrh bude veřejnosti představen formou výstavy a prezentace architektů, kterou pravděpodobně povedou Zdeněk a Miroslav Chmelovi, pocházejí z Českých Budějovic (pro tento projekt se spojili s předním berlínským ateliérem AFF Architekten). „V navazujících jednáních bude město uplatňovat požadavek na vytvoření střešní pobytové platformy a současně bude cílit na snížení investiční náročnosti řešení navržených vítězem soutěže“ uvedl k výsledku soutěže první náměstek primátora Juraj Thoma (HOPB). Pokud by nedošlo ke vzájemné dohodě, může město jednat i s dalšími oceněnými účastníky. Na druhém místě se umístil pražský ateliér MCA a na třetím místě bratislavské studio GutGut. Odměna byla dále udělena studiu Marcely Steinbachové a ateliéru AOC.
Náměstek Thoma také doplnil, že projekt je součástí přípravy na nové programové období 2021+, ve kterém bude město České Budějovice nositelem integrované strategie tzv. Integrované teritoriální investice Českobudějovické aglomerace. Rekonstrukce Domu umění je jedním z kandidátních projektů této strategie. „Předpokládáme, že realizace projektu bude podpořena významnou částkou z evropských zdrojů v rámci alokace finančních prostředků na nové programové období 2021+. Projekt je v souladu s platným Strategickým plánem města České Budějovice a zapadá do přípravy kandidatury města na Evropské hlavní město kultury 2028,“ zasadil investici do souvislostí náměstek Thoma.