Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

Poniklá je Vesnicí roku Libereckého kraje

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2022 v Libereckém kraji se stala obec Poniklá na Semilsku. Hodnotitelská komise ocenila zejména za komplexní přístup k rozvoji obce, vzdělávání, práci s mládeží a společenskému životu se zřetelem na místní školu a spolky i zachování krkonošských tradic, ze kterých vyniká tvorba perličkových ozdob, jež je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V obci je patrná velká míra sounáležitosti a zájmu o společenské dění. Poniklá je též aktivním členem Místní akční skupiny Přijďte pobejt! a Dobrovolného svazku obcí Jilemnicko.

„V Libereckém kraji se do letošního, šestadvacátého ročníku soutěže přihlásilo 12 obcí. O titul Vesnice roku 2022 se jich utkalo sedm z Liberecka, jedna z Jablonecka, dvě ze Semilska a dvě z Českolipska. Přihlášené obce komise hodnotila v řadě oblastí. Byly jimi koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce,“ řekl Jiří Ulvr, radní Libereckého kraje pověřený řízením hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Desetičlenná komise hodnotitelů navštívila všechny přihlášené vesnice. Každá obec měla na svou prezentaci maximálně 2 hodiny. Komise hodnotila způsob prezentace obce, body mohli soutěžící nasbírat i s pomocí materiálů, které obce předložily společně s přihláškou do soutěže.

Obec Poniklá za vítězství v krajském kole obdrží vedle Zlaté stuhy a postupu do republikového finále také finanční ocenění ve výši milion korun z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky. Liberecký kraj umožní vítězi krajského kola čerpat dotaci z Programu obnovy venkova ve výši půl milionu korun. Slavnostní předání cen se uskuteční 18. srpna přímo ve vítězné obci. Na přelomu srpna a září Poniklou navštíví celostátní komise soutěže, která ze třinácti finalistů vybere letošního vítěze v rámci České republiky. Vítěz, nositel titulu Vesnice roku 2022, bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích.

Stuhy, které jsou dalšími oceněními v rámci soutěže, putují do obcí na Liberecku. Modrou stuhu za společenský život získala obec Višňová, Bílou stuhu za činnost mládeže získala obec Všelibice. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získala obec Svijany.

V krajském kole soutěže Vesnice roku Liberecký kraj každoročně uděluje další tituly – Ocenění za rozvoj venkova, Skokan roku a Zvláštní ocenění komise, spojené s možností dotace z Programu obnovy a rozvoje venkova, V letošním roce rozdělí Liberecký kraj za získaná ocenění celkem 500 tisíc korun. Obce, které získaly Diplom za moderní knihovnické a informační služby a Diplom za vzorné vedení obecní kroniky Liberecký kraj obdaruje šeky ve výši 20 tisíc korun.

Umístění účastníků krajského kola soutěže Vesnice roku 2022 v Libereckém kraji

Zlatá stuha – krajský vítěz
Obec: Poniklá (okres Semily)

Modrá stuha – za společenský život
Obec: Višňová (okres Liberec)

Bílá stuha – za činnost mládeže
Obec: Všelibice (okres Liberec)

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí
Obec: Svijany (Okres Liberec)

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu
Neudělena

Skokan roku
Obec: Stráž pod Ralskem (okres Česká Lípa)

Ocenění za rozvoj venkova
Obec: Bílý Kostel nad Nisou (okres Liberec)

Zvláštní ocenění komise – Za péči o vodu v krajině
Obec: Heřmanice (Okres Liberec)

Cena naděje pro živý venkov – ocenění za nadmístní spolkový život a občanskou společnost
Obec: Zahrádky (okres Česká Lípa)

Cena za kvalitní květinovou výzdobu v obci (Fulínova cena)
Obec: Mníšek (okres Liberec)

Diplom za moderní knihovnické a informační služby
Obec: Višňová (okres Liberec)

Diplom za vzorné vedení obecní kroniky
Obec: Roprachtice (okres Semily)

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova:

Kategorie A
Obec: nebyla udělena

Kategorie B
nebyla udělena

Kategorie C
Obec: Mníšek – Mateřská škola

Foto: Liberecký kraj
Zdroj: Liberecký kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze