Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceKyberbezpečnost

Sněm SMO ČR schválil Priority 2021+

XVIII. sněm Svazu měst a obcí ČR, který se 21. a 22. října konal v Hradci Králové v Kongresovém centru Aldis, schválil svůj programový dokument Priority 2021+. Svaz v něm definuje své úkoly pro další období. Patří k nim zachování spojeného modelu veřejné správy ve stavebním řízení a podpora vzniku speciálního stavebního úřadu na liniové stavby či posílení kompetencí územních samosprávných celků v oblasti územního plánování. Prioritou je i zakotvení povinnosti státu územním samosprávným celkům zajistit financování úkolů v rozsahu, ve kterém je stát na územně samosprávné celky přenáší. SMO ČR chce prosadit odpovídající odměny výkonu funkce volených zástupců územních samospráv. Požaduje zavedení automatické valorizace odměn zastupitelů obdobně jako je tomu u ústavních činitelů. S výkonem funkce je spojen požadavek na prodloužení funkčního období zastupitelstev obcí na 6 let a úpravu volebního systému tak, aby zastupitelstvo obcí bylo složené podle hlasů voličů a posílila se jeho legitimita. Dále považuje Svaz za klíčový úkol navýšení daňových příjmů obcí v rámci rozpočtového určení daní (RUD) tak, aby se samotný podíl obcí více přibližoval hodnotě jedné třetiny v rámci RUD. Prioritou zůstává oblast digitalizace a kyberbezpečnost. Sněm diskutoval o evropské zelené legislativě a SMO ČR připravil výzvu Parlamentu ČR, ve které nabádá k rozumnému přístupu při zavádění ekologických opatření.

V rámci doprovodného programu se pokřtila kniha příběhů s názvem Starostenské humoresky. Součástí společenského večera bylo předání ocenění osobnostem veřejné správy, mezi nimiž byli Marie Kostruhová, bývalá ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly MV nebo Jaromír Zajíček, bývalý předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů.

Další informace najdete na www.smocr.cz

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze