Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

Vysočina představila „Implementaci Průmyslu 4.0“

V rámci poznávací cesty po Vysočině, jež se konala 1. 6. 2022 na Vysoké škole polytechnické Jihlava (VŠPJ),  se představily  příklady dobré praxe z malých a středních podniků, které jsou špičkami ve svém oboru. Dále se účastníci seznámili s projekty přeshraniční spolupráce v oblasti Průmyslu 4.0. V těchto projektech jsou partnery nejen vysoké školy, mimo jiné i Vysoká škola polytechnická Jihlava, ale i podniky a vědecko-výzkumná centra. V neposlední řadě proběhly komentované prohlídky unikátní Cyber physical factory, jež se nachází na VŠPJ, a také podniku SAPELI, a.s., při které mohli návštěvníci vidět automatizaci výroby a skladu. Prezentace a fotografie z akce jsou ke stažení zde.

„Možnost uspořádat tuto poznávací cestu máme díky přeshraničnímu projektu, který poskytnul možnost setkání kolegů napříč hranicemi, sdílení zkušeností a hlavně načerpání inspirace. Jelikož podobné akce byly během posledních let kvůli pandemii koronaviru značně omezeny, věřím, že všichni účastníci příležitost k navázání nových kontaktů vřele uvítali,“ upřesnila Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina.

Přednášková část byla nabitá informacemi, ať už se jednalo o vysvětlení aplikovaného výzkumu na VŠPJ, propojení špičkového vybavení této školy se středoškolskými zařízeními, inovace v oblasti eHealth díky umělé inteligenci, přeshraniční propojování TestBedů nebo třeba využití umělé inteligence pro armádu.

„Jsem velmi ráda, že příspěvky byly koncipovány tak, aby jim rozuměli účastníci z různých oborů a že se podařilo rozvířit plodnou diskusi, která podněcuje k novým nápadům na zlepšení a inovace. V rámci prezentací bylo například nastíněno, jaká může být budoucnost ve stavebnictví díky využití 3D tisku betonu či jak probíhá přeshraniční spolupráce firem a výzkumných organizací na české a rakouské hranici v rámci projektu PredMAIn, jež se zaměřuje na prediktivní údržbu založenou na umělé inteligenci. Skvělým závěrem byla přednáška věnovaná hromadné výrobě kusových zakázek, která posloužila jako vhodný úvod ke komentované prohlídce podnikové výroby ve firmě SAPELI,“ doplnila Hana Hajnová.

Poznávací cesta byla další z řad aktivit připravených v rámci projektu s názvem „Přeshraniční přenos znalostí v oblasti Průmysl 4.0“, který realizuje Kraj Vysočina ve spolupráci se Spolkovou zemí Horní Rakousko za finanční podpory z Fondu malých projektů Interreg V-A Rakousko – Česká republika. V rámci projektu je do konce roku 2022 plánována další odborná a síťovací akce, a sice B2B burza pro malé a střední podniky, která se bude konat 23. 6. 2022 v rakouském Linci v Centru Ars Electronica Linz. Cílovou skupinou jsou nejen firmy, střední a vysoké školy ale i hospodářské komory, poradenské organizace a další relevantní instituce ve vazbě na téma digitalizace a Průmysl 4.0. . Bližší informace o programu jsou k dispozici na následujícím odkazu. Účastníkům z Vysočiny nabízí Kraj Vysočina autobusovou dopravu do místa konání a zpět. V případě zájmu o společnou dopravu kontaktuje Štěpánku Ryklovou nebo Ivonu Hájkovou (kontakty níže).

Foto a zdroj: Kraj Vysočina

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze