Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Akce

Co je vlastně „chytré město“

Image

Data jsou základ, hlavní je ale spokojenost obyvatel

Inteligence měst je v současnosti často měřeným faktorem a přívlastkem „chytrý“ se označuje již nemalý počet municipalit. Přesto se jedná o pojem se stále se vyvíjejícím významem, pod kterým se skrývá nespočet charakteristik.

Podstata, na které byl pojem chytré město původně založen, vychází z kybernetiky. Datová základna je stavebním kamenem každého chytrého města. Není proto náhoda, že se ještě před pár lety přívlastek chytrý často střídal s přívlastkem digitální. Bez informací, které získáme pomocí informačních technologií a principu internetu věcí, by žádné chytré, inteligentní ani digitální město nedosáhlo cíle, který se pod tímto fenoménem skrývá. Tím je právě snížení nákladů spojených s provozem městské infrastruktury. Chytré tak v tomto případě můžeme zaměnit spíše za efektivní.

Pro tento případ si můžeme uvést hypotetický příklad dvou linek městské hromadné dopravy. Z podstaty není důležité, zda si v dané situaci představíme metro, tramvaj nebo autobus. Důležitou informací je ale skutečnost, že jedna linka je využívána v dané časové frekvenci naplno, zatímco druhá naopak zeje prázdnotou. Chytré město v tomto případě využije například senzory, které jeho zástupcům poskytnou dostatečné množství dat o tom, kdy a po které části trasy cestuje nejvíce lidí. Na základě těchto informací je pak možné upravit časy odjezdů nebo trasu linky přesměrovat tak, aby odlehčila lince, která je pravidelně plně vytížená, a zároveň byl její provoz efektivní.

Kromě efektivního využití městské hromadné dopravy dojde automaticky ke zvýšení komfortu těch cestujících, kteří by se jinak každý den museli vypořádat s přeplněností dopravního prostředku.

Mají si kde hrát?

Tím se dostáváme od efektivního města k městu pohodlnému. Městu, které svým občanům nabízí kromě smysluplných služeb i možnost provádět úkony spojené s veřejnou správou digitálně namísto fyzické návštěvy úřadu. Nebo prostřednictvím participativních rozpočtů a komunikačních aplikací umožňuje občanům se na rozvoji města aktivně podílet. Bez ohledu na technologie patří mezi priority územního rozvoje chytrého města i to, zda mají jeho obyvatelé na výběr z několika možností  trávení volného času. Disponuje město dostatečným propojením cyklostezek, běžeckou dráhou nebo městskými parky? Právě dostatečné zastoupení zeleně je také důležitým faktorem k posouzení inteligence města.

Aby mohlo být město pohodlné, je však nutné, aby mu nebyl cizí ani přívlastek udržitelné. Právě způsob, jak přistupuje k odpadovému a vodnímu hospodářství, je významným faktorem v navýšení efektivity správy služeb, ale i kvality života svých občanů. Společně tak ruku v ruce všechny zmíněné faktory zabraňují odlivu obyvatel, město se stává atraktivním pro globální společnosti. Současně vytváří vhodné prostředí pro vznik lokálních firem, čímž nabízí nové pracovní příležitosti a kvalita života obyvatel roste.

I když město zrovna nedisponuje podmínkami pro realizaci technologicky náročných projektů, míra jeho inteligence může spočívat třeba jen v nastavení priorit jeho budoucího rozvoje: v tom, jestli bereme ohled i na městskou faunu a flóru, zda je naší prioritou, aby se zeleným a čtyřnohým obyvatelům města dařilo stejně dobře jako těm lidským, a v tom, zda budujeme jen chytré město, nebo i město pro budoucnost.

Denisa Přichystalová
Smart City Innovations Institut

Soutěž Chytrá města

  • již sedmým rokem identifikuje, hodnotí a podporuje realizace inovativních projektů
  • je určena pro města, obce, regiony i dodavatele chytrých řešení
  • řešení, která úspěšně projdou hodnocením odborné poroty, získávají certifikát, který stvrzuje, že řešení odpovídá obecné metodice a strategiím smart city v České republice
  • slavnostní vyhlášení se odehraje 7. prosince v Kongresovém centru v Praze
  • všechna řešení jsou evidována v databázi Smart City Hub na soutezchytramesta.cz
  • časopis PRO města a obce je mediálním partnerem soutěže

Ilustrační foto: Projekt hospodaření se srážkovými vodami ZŠ Na Výsluní v Uherském Brodě byl vloni jedním z vítězných

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
509
IT
374
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze