Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceOdpady

Jak odpadu předcházet

Image

Žhavé otázky v oboru odpadářství se budou řešit na pražské konferenci

Již 19. září se v Praze uskuteční konference Předcházení vzniku odpadů. Hlavní pozornost bude tentokrát věnována tématům, jako jsou povinné zálohování nápojových obalů, sběr textilu a potravinový odpad. Registrace byla spuštěna na webových stránkách.

Řešit se budou teze Ministerstva životního prostředí k povinnému zálohování vybraných nápojových obalů. Účast přislíbili také zástupci Ministerstva životného prostredia SR a organizace Správca zálohového systému, kteří již mají více než roční praktické zkušenosti se zavedením obdobného systému na Slovensku.

Druhým nosným tématem konference bude povinný sběr použitého textilu ve městech a obcích od roku 2025. V současné době se pouze 22 % pospotřebního textilního odpadu sbírá odděleně za účelem opětovného použití nebo recyklace, zatímco přibližně 78 % textilního odpadu nevyhazují spotřebitelé do tříděného odpadu, nýbrž do směsného domácího odpadu. Jak k nové povinnosti přistoupit z pohledu obce a jak se na povinnost dívají současní provozovatelé charitních a komerčních sběrů, napoví příspěvky zástupců z řad MŽP a asociace recyklace použitého textilu ARETEX. Jak ukáže zástupce z Textilní fakulty Technické univerzity v Liberci, nalézt jednoduchý, levný a průmyslově realizovatelný postup recyklace bez ztráty užitné hodnoty vláken je velmi obtížné.

Konferenci zakončí blok přednášek zaměřený na snížení množství potravinového odpadu. Jaké inovativní přístupy ke shromažďování a zpracování potravinového odpadu pro česká sídliště existují? Jak omezit plýtvání v maloobchodních prodejnách nebo ve školních jídelnách? Přesně na tyto otázky odpoví řečníci zastupující MZe, JRK, Albert ČR, MENDELU a další.

Ani letos nemohou na konferenci chybět příklady správné praxe. Ty se letos ponesou především v duchu opětovného použití. To, že je možné při výrobě skla využít 100 % skleněných střepů a nemít žádný odpad, ukáže zástupce sklárny Janštejn Glass Group. Zajímavý projekt se aktuálně připravuje v okolí Pardubic. Společnost MANGAN Chvaletice plánuje z hald odpadů z dávné těžby pyritu získávat cenný prvek – mangan. Nejen, že se lokalita zbaví staré ekologické zátěže, ale ČR se díky tomu stane v EU jediným zdrojem tohoto vzácného a pro rozvoj elektromobilů nepostradatelného prvku.

9. ročník konference Předcházení vzniku odpadů, kterou pořádá České ekologické manažerské centrum, se uskuteční 19. září v prostorech T-Mobile Magenta Experience Center. Registrace probíhá formou online formuláře na webových stránkách www.predchazeniodpadu.cz. Tam najdete také kompletní program a podrobné anotace přednášek.

Zdroj: CEMC

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze