Anketa o pomoci samospráv Ukrajině 5. Díl

Publikováno: 11. 4. 2022Cca 2.3 min četbyKategorie: Exkluzivně, Jak to vidí starostové, Kraje, Olomoucký kraj, Top
SDÍLET

Měsíčník PRO města a obce v anketě mezi starosty zjišťoval, jak samosprávy ve spolupráci s kraji a státem pomáhají Ukrajině a svým partnerským městům.

Petr Měřínský,
primátor města Přerov
(cca 42 500 obyvatel)
Oficiální stránky:
www.prerov.eu

Jakou pomoc Ukrajině a ukrajinským občanům či konkrétnímu partnerskému městu organizujete?

Naše ukrajinské partnerské město Ivano-Frankivsk je zasaženo válkou a my jsme byli od první chvíle připraveni pomoci. Nabízeli jsme peníze i věci, nakonec jsme se s představiteli tohoto města dohodli, že nejlepší bude materiální pomoc. Zakoupili jsme za 200 tis. Kč elektrocentrály, o které velmi stáli, a optické přístroje z Meopty, přibalili jsme i spacáky, karimatky, trvanlivé jídlo a zdravotnický materiál. Zároveň jsme vyzvali Přerovany, aby přispěli do této sbírky – zveřejnili jsme seznam, co všechno ukrajinská strana potřebuje. V pátek 4. března naše pomoc odjela na Ukrajinu a máme informace, že věci v Ivano-Frankivsku jsou. Doufáme, že jim pomůžou.

Jak spolupracujete se státem, krajem, občany?

Spolupracujeme s Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině, které má sídlo v Hanáckých kasárnách v Olomouci. Mají na nás kontakty a vědí, že je v Přerově pro pomoc prchajícím Ukrajincům vyčleněn Hotel Zimní stadion a tam je možno po domluvě nechat běžence ubytovat. Máme rovněž nachystán krizový byt a faru v Předmostí, kterou už obývají rodiny. Podporujeme sbírku Charity Přerov, která sbírá věci pro lidi čekající na hranicích i zdravotnický materiál pro armádu. V zastupitelstvu jsme odsouhlasili pomoc Ukrajině ve výši 3 mil. Kč – tyto peníze budou uvolňovány postupně podle aktuální potřeby. A jsme připraveni i pomoci se začleněním ukrajinským dětem, které u nás nastoupí do mateřských a základních škol.

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější