Cena tepla v Liberci stoupne jen minimálně

Publikováno: 1. 12. 2021Cca 2.6 min četbyKategorie: Energetika, Kraje, Liberecký kraj, Obory
SDÍLET

Cena tepla pro zákazníky Teplárny Liberec stoupne v příštím roce jen o 71 Kč za GJ. Měsíční výdaje domácností za teplo a teplou vodu tak budou při průměrné spotřebě 20 GJ vyšší pouze o 120 korun. Této ceny Teplárna Liberec dosáhne díky vhodnému palivovému mixu a mimořádným opatřením v chodu a hospodaření společnosti v příštím roce.

Teplárna Liberec dále po nezbytně nutnou dobu omezí spalování zemního plynu, jehož ceny na trhu vystoupaly o více než 300 %, a dočasně jej nahradí alternativním palivem. V běžném provozu teplárna využívá 65 až 70 % dodávky tepla od TERMIZA, zbývajících 30 až 35 % tepla vyrábí spalováním zemního plynu. Toto zásadní opatření doprovodí i řada dalších kroků. Došlo k okamžitým úsporám na úrovni provozu. Stejně tak byly odsunuty větší investice dlouhodobě plánované na konec roku 2021 a nadcházející období.

„Navýšení ceny o necelých 11 % považuji za pozitivní zprávu pro občany, firmy i město Liberec, které je významným akcionářem teplárenské společnosti a zároveň jejím zákazníkem. S ohledem na to, co se v posledních měsících děje na trhu s energetikou, je dobře, že nám nehrozí významně vyšší růst cen, kterým nyní čelí některá jiná města, jako například Brno nebo Praha. Zároveň se ukazuje, že se po letech Liberci vyplatilo a zúročí více než 20 let staré rozhodnutí mít ve městě spalovnu, která termicky využívá komunální odpad,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Slevy z ceny tepla a teplé vody, které čerpají zákazníci ve věrnostním programu, zůstanou zachovány.  Teplárna Liberec zásobuje třináct tisíc libereckých domácností, desítku průmyslových areálů a přes 120 odběratelů z terciární sféry. Centrální zásobování teplem zajišťuje dodávky tepelné energie ve městě už od roku 1976. Pro výrobu tepla používá v posledních letech zejména energii vyrobenou v přilehlém zařízení na energetické využití odpadů TERMIZO a zemní plyn Výrazně tak přispívá k zachování zdravého životního prostředí. Společnost TERMIZO patří stejně jako Teplárna Liberec do významné energetické skupiny MVV Energie CZ.

Zdroj: Město Liberec

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější