Česká budoucnost jaderné energetiky by se mohla nést ve znamení malých reaktorů

Publikováno: 2. 7. 2021Cca 1.3 min četbyKategorie: Energetika, Obory
SDÍLET

Tento článek je součástí Special reportu: Jaká bude energetická budoucnost Evropy a Česka?
Česká republika má vhodné podmínky pro výstavbu malých modulárních reaktorů, jestli na nich však založí budoucnost své jaderné energetiky, zatím není jasné. Jisté nicméně je, že se Česko bez dalšího rozvoje jádra a nových projektů neobejde.
Jaderná energetika zůstane součástí evropského energetického mixu, a stejně jako v případě dalších sektorů ji nemine transformace. Hlavní roli v budoucnosti jaderné energetiky v Evropě bude hrát ekonomický faktor. Dobrým signálem je její zahrnutí do tzv. zelené taxonomie, a to poté, co report výzkumného střediska JRC potvrdil, že jaderná energetika není škodlivá, a naopak přispívá k omezování klimatických změn.
Budoucnost jaderné energetiky bude, zdá se, ve znamení malých modulárních reaktorů (SMR), které jsou Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) definovány podle elektrického výkonu do 300MWe. Česká republika se aktivně podílí na vývoji tohoto typu reaktorů například v rámci projektu Energy Well, studentských a výzkumných projektů David, Teplátor a dalších zahraničních počinů.
Více informací zde.
Zdroj: Portál Euractiv

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější