České Budějovice: Lidé se bouří proti kácení dubů

Publikováno: 5. 3. 2021Cca 1.9 min četbyKategorie: Jihočeský kraj, Kraje, Životní prostředí
SDÍLET

Velký rozruch mezi obyvateli českobudějovické čtvrti Zavadilka vzbudilo kácení dubů, které vytvářely alej při cestě mezi Zavadilkou a sídlištěm Máj. Nesouhlasí s tím například biolog Miloslav Šimek. „Tohle byly zdravé stromy, duby. Nedovedu si představit důvod, který vedl k tomu je pokácet,“ konstatoval pro Deník Miloslav Šimek s tím, že chápe, že se musí v hospodářských lesích kácet a znovu zalesňovat. Ale v tomto případě podle jeho názoru měla převážit funkce estetická o ekologická nad ostatními hledisky a stromy měly být podle Miloslava Šimka zachované.
Pozemek patří společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic.
Podle vyjádření na webu městské společnosti se jedná o těžbu podle lesního hospodářského plánu v přestálém porostu, která byla trvale odkládána. „V roce 2020 byl v porostu hojně zastoupený smrk napaden kůrovcem a následně v podobě mrtvých souší vytěžen. Vznikla holina ,,s povinností ji do 2 let zalesnit“ s torzem roztroušeně zastoupených dubů omezené a nejisté stability,“ je uvedeno na webu LRMČB.
Řešení této situace mělo podle firmy dvě alternativní možnosti. Za prvé: Vše ponechat bez těžebního zásahu. Riskovat poškození soukromého sousedního majetku popř. zdraví, pádem stabilitou narušených kmenů a větví. Nemožnost dodatečného odstranění těchto dubů po zalesnění již vzniklé holiny. Špatné růstové schopnosti nového porostu v zástinu. Postup tedy nekonfliktní, ale rizikový a zcela nekoncepční. Nebo za druhé: Dotěžit zbytky porostu. Plochu vyklidit a založit nový porost listnatých dřevin parkového typu. Postup sice konfliktní, ale bezrizikový a hlavně koncepční. Rozhodnutí firmy padlo na alternativu 2.
Další informace ZDE

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější