Česko má skvělou veřejnou dopravu, v cyklistice ale pokulhává

Publikováno: 22. 6. 2021Cca 2.2 min četbyKategorie: Aktuality z veřejné správy
SDÍLET

Česko trápí automobilová doprava, ta nemotorová naopak roste. Přísnější regulace městské mobility v rámci EU nedává smysl, každé město je svým způsobem originál, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Jitka Vrtalová z Partnerství pro městskou mobilitu.

Pojďme se nejprve podívat na to, co se vůbec skrývá za pojmem městská mobilita. Můžete prosím vysvětlit, co si pod tímto pojmem představit?

V českých podmínkách je tento pojem poměrně nový. Ještě před několika lety o něm tady nebylo téměř slyšet. Oproti tomu v Evropě má městská mobilita velmi dlouhou tradici. Je to něco, k čemu si Češi museli dojít. A pandemie koronaviru k tomu výrazně dopomohla. Potřeba cestovat za svými potřebami, pokud možno bezpečně, pohodově a včas, to je téma městské mobility. A dnes se netýká jen měst.

Jak byste zhodnotila kvalitu udržitelné dopravy v tuzemských městech?

Česká republika má v porovnání s řadou evropských zemí skvělou veřejnou dopravu. Podle dat Eurostatu se řadíme opakovaně k evropské špičce, pokud jde o oblíbenost veřejné dopravy. Speciálně jsme milovníci železnice. Naopak Nizozemsko je číslo jedna v cyklistické dopravě. Pokud jde o podmínky a podíl cyklistické dopravy, v tom Česko trochu pokulhává. To se týká v podstatě i chodců – často se na ně zapomíná.
Zajímavé je srovnání s Belgií, kde je téma mobility velmi aktuální. Když se ale podíváte na Brusel, tak to byl do nedávna příklad ne úplně dobré praxe – vše tam bylo podřízeno autům. Velkou změnou bylo zavedení zón 30, které město vyznačilo plošně v rámci rezidenčních čtvrtí začátkem letošního roku. Výsledky se dostavily během prvních měsíců, v podobě zklidnění provozu a snížení počtu dopravních nehod, včetně těch nejtěžších.
Celý rozhovor zde.
Zdroj: Portál EUractiv

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější