Česko zatím není připraveno na likvidaci solárních panelů

Publikováno: 7. 9. 2021Cca 1.4 min četbyKategorie: Energetika, Obory, Životní prostředí
SDÍLET

Do roku 2030 by mohl celosvětový odpad ze solárních elektráren čítat až 8 milionů tun. Jak si s vysloužilými panely poradit a kdo je za jejich likvidaci zodpovědný?

Obnovitelné zdroje energie začínají hrát prim. Do roku 2030 by měl jejich podíl na spotřebě energie dosáhnout alespoň 40 procent. Počítá s tím návrh Evropské komise z letošního července, kterým se nyní zabývají poslanci Evropského parlamentu i členské státy.

Pro řadu států by schválení návrhu znamenalo nutnost investovat do nových zdrojů čisté energie, například do fotovoltaických elektráren. S rostoucím tlakem na výstavbu nových solárních zdrojů zároveň stoupají i obavy spojené s pozdější likvidací vysloužilých panelů.

Podle Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii budou odpadní solární panely dosahovat do roku 2030 hmotnosti od 1,7 do 8 milionů tun. Do roku 2050 by se pak mělo jednat až o 78 milionů tun. Experti proto upozorňují, že Evropa bude muset být schopna se s vysloužilým odpadem řádně vypořádat.

Životnost solárních panelů je dle jejich výrobců i více než dvacet let, v českých podmínkách dokonce třicet let. Ovlivňuje ji však celá řada faktorů.

Celý článek zde.

Zdroj: Portál Euractiv

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější