Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchDotace a Finance

Díky aktivnímu přístupu může kraj získat dotaci na rekonstrukci Zámku Pardubice

Pouhých 32 minut. Přesně tolik času zabralo specialistům z Regionální rozvojové agentury Pardubického kraje a krajského úřadu podání tří předpřipravených žádostí o dotace do nově otevřené výzvy na muzea z Integrovaného regionálního operačního programu. Mezi projekty je také ambiciózní záměr na vybudování návštěvnického centra a stálých expozic v Zámku Pardubice za 100 milionů korun. Případná dotace by mohla dosáhnout výše 68 milionů.

Přesné podmínky pro získání dotace, které projekty musí splňovat, nebyly až do poslední chvíle známy. Jakmile je ministerstvo zveřejnilo, tak kolegové z regionální rozvojové agentury a odboru rozvoje krajského úřadu ihned začali pracovat na tom, aby mohli projekty co nejdříve podat. Čas byl skutečně opět rozhodujícím faktorem, protože do výzvy přišla řada projektů z celé republiky. Díky kvalitní přípravě, která trvala půl roku, a profesionalitě našeho týmu se pak celý administrativní proces úplné registrace žádostí podařilo dokončit za půl hodiny. Jsme tak na seznamu přijatých žádostí nahoře a nyní budeme čekat na zhodnocení. Pokud bychom s přihlášením jakkoliv zaváhali, mohlo se stát, že bychom byli v seznamu dole a zkrátka by se na nás z alokovaných peněz nedostalo navzdory tomu, jak moc je náš záměr kvalitní a přínosný. U části dotačních výzev jde často o čas, a tedy připravenost k rychlému uzpůsobení parametrů a podání. Do jisté míry zde také bohužel platí, že kdo dřív přijde, ten dřív bere, ale rozhoduje také sehranost a kvalita našeho týmu,“ vysvětluje krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.

Výsledky žádostí by mohly být známé na začátku příštího roku. Pokud bude kraj úspěšný, bude to znamenat zelenou pro další obnovu pardubického zámku. Konkrétně se jedná o hospodářské budovy přístupné z velkého nádvoří. A proč je návštěvnické centrum tak důležité? „Je to dnes základní vybavenost každé významné památky. Ročně pardubickým zámkem projde na 120 tisíc lidí, s novými okruhy se to může ještě zvýšit. Proto už od vzniku generelu Zámku Pardubice pracujeme na projektu zázemí pro návštěvníky jak muzejních výstav, tak i dalších akcí, které se v areálu odehrávají. V prostorách po odstěhované Východočeské galerii bude nejen pokladna, ale také sociální vybavenost, informační a prodejní místo a vznikne logické propojení se stávajícími restauračními službami. V prvním patře pak muzeum umístí stálou expozici přírody kraje,“ doplnil podrobnosti náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

Připravovaný záměr navazuje na projekt Zámek Pardubice – využití a obnova zámeckých exteriérů a interiérů čp. 1 a čp. 2., v rámci kterého byl před měsícem slavnostně otevřen prohlídkový okruh Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Pardubický kraj také připravuje další projekt s názvem Zámek Pardubice – vybudování reprezentativního sálu a foyer se zázemím pro společenský trakt zámeckého paláce, na který počítá se spolufinancováním z evropských fondů z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím Hradecko-pardubické aglomerace, která nyní vyhlásila výzvy pro předkládání projektových záměrů.

Foto a zdroj: Pardubický kraj 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze