Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchMístní rozvojŽivotní prostředí

Evropské fórum cestovního ruchu o jeho udržitelnosti

Větší udržitelnost a odolnost turismu bez negativních dopadů na přírodu, krajinu, ale i běžný život lidí. I o tom mluvil místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš během 21. Evropského fóra cestovního ruchu. Konference se koná ve dnech 15. – 16. 11. 2022 v Praze v rámci českého předsednictví v Radě EU. Debata se zaměřila i na klíčové otázky cestovního ruchu jak v oblasti evropské legislativy, tak v souvislosti se strategickým směřováním a marketingovým aktivitami. Ministr se zároveň snaží získat další finance pro tento segment z Národního plánu obnovy.

„Priority českého předsednictví v oblasti cestovního ruchu se zaměřují na otázky, jako je odolnost, udržitelnost a digitalizace této oblasti. Cestovní ruch, který je významnou součástí rozvoje venkova a podílí se na příjmech regionů, prochází velmi náročným obdobím a zkouškami. Nejprve ho tvrdě zasáhla pandemie covidu-19, ze které se už pomalu vzpamatovává. Zadruhé, Evropa čelí následkům ruské agrese proti Ukrajině. Ta způsobila několik krizí a ohrožuje bezpečnost celé Evropy, samozřejmě včetně cestování a turismu. Tyto vnější okolnosti znovu potvrdily potřebu spolupráce na evropské úrovni,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Cestovní ruch a jeho udržitelný rozvoj je zásadním tématem pro všechny členské státy EU. Během českého předsednictví se dotáhly do úspěšného konce závěry Rady k Evropské agendě pro cestovní ruch 2030. Tento strategický dokument představuje vizi pro cestovní ruch v Evropě.

Během konference v Praze se diskutuje i o novinkách v oblasti legislativy tohoto odvětví. Evropská komise minulý týden zveřejnila návrh nařízení EU ke krátkodobým pronájmům. Pro evropské zákonodárce je to vynikající příležitost, jak mohou vnést transparentnost do tohoto typu podnikání. Tzv. sdílené ubytování má usnadnit cesty turistům, ale nesmí narušovat pořádek a charakter města. Zásadní je pomoci městům a jejich obyvatelům zajistit udržitelné životní podmínky, a to i v místech s vysokou koncentrací turistů.

Ministr Ivan Bartoš zároveň usiluje o prostředky pro cestovní ruch z Národního plánu obnovy. Podpora má mířit na zelenou transformaci a zavádění inovací v provozech ubytovacích zařízení a lázních, ve vodních parcích, koupalištích a plovárnách, v lyžařských střediscích i v dopravě v oblastech cestovního ruchu. Finance by měly také podpořit snížení energetické náročnosti, instalaci tepelných čerpadel, fotovoltaiku, elektromobilitu, optimalizaci webů pro využití mobilních technologií nebo nové aplikace pro digitalizaci procesů.

V prostorách Kongresového centra mohou účastníci po dobu celé konference shlédnout výstavu věnovanou oblasti Národního parku České Švýcarsko, kterou letos v létě zasáhl nejrozsáhlejší požár v historii České republiky. Zasáhl více než 1 tisíc hektarů a 20 dní jej hasilo celkem 6 tisíc hasičů, kteří při akci využili na 400 kusů záchranářské techniky, a to i díky mezinárodní spolupráci. Škody, které požár způsobil, přesahují 1 miliardu korun. Výstava zachycuje požár a boj proti němu prostřednictvím autentických fotografií.

Přímý přenos konference ETF lze sledovat v české i anglické verzi, a to na odkazech na live-stream:

Foto a zdroj: MMR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze