Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruch

  Kaple v Liberci získala ocenění za rekonstrukci

  Modrá kráska – rekonstrukce Kaple Božího hrobu v tzv. barokní zahradě u Kostela Nalezení sv. Kříže získala v sobotu spolu s dalšími 9 stavbami Cenu odborné poroty architektů a památkářů ve 13. ročníku soutěže Má vlast cestami proměn! Celkem přitom v této celostátní soutěži o ocenění usilovalo 106 proměn.

  „Jsem moc rád, že si porota v tom množství návrhů naší modré krásky všimla. Naši předci ji v období baroka vystavěli pro větší slávu boží, jiní naši předci ji málem nechali zřítit. A to by pro budoucí generace a Liberec jako město byla nevratná věc. Nemohli jsme to dopustit,“ uvedl k ocenění náměstek primátora pro kulturu, školství, sociální věci a cestovní ruch Ivan Langr.

  Kapli, vystavěnou v roce 1772 dle vzoru kaple ve Zhořelci, město zrekonstruovalo na přelomu zimy a jara 2020-2021 a zachránilo ji přitom v poslední chvíli. Další měsíce by stavba už nejspíš nepřežila. Poslední opravou totiž prošla v roce 1986 a od té doby kvůli zatékání atrofovala jak střecha s věžičkou, tak zdivo. Ještě předtím se ale muselo město domluvit s církví na výpůjčce kaple na 50 let. „Blankytná fasáda je už jen vrchol toho drahokamu. Památkáři sondami do zdiva totiž objevili rezidua modré barvy a rozhodli o jejím obnovení. I proto teď kapli přezdíváme modrá kráska,“ dodal náměstek Ivan Langr. Práce přišly asi na 2,5 miliónu korun, z toho půl miliónu přispěl Liberecký kraj.

  Rekonstrukce kaple byla v zahradě přitom už druhou v pořadí. V roce 2018 město nechalo zrestaurovat mariánský sloup Matyáše Bernarda Brauna, který předtím převzalo od církve do vlastnictví.

  Foto: Liberecká drbna
  Zdroj: Liberec

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze