Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceCestovní ruch

Kostelní Lhota je vesnicí Středočeského kraje roku 2022 

Vesnicí Středočeského kraje roku 2022 je Kostelní Lhota na Nymbursku. Vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku se v pátek 24.6. konalo na krajském úřadu Středočeského kraje. Do 26. ročníku se přihlásilo 11 obcí.

Zlatou stuhu pro vítěze krajského kola převzali zástupci Kostelní Lhoty od hejtmanky Petry Peckové. „Moc blahopřeji vítězné obci a přeji hodně úspěchů i v celostátním kole. Dobře vím, kolik energie je potřeba vynaložit, pokud se chce obec zúčastnit soutěže Vesnice roku. Vyžaduje to spoustu práce a aktivity místních lidí, kteří se během příprav často semknou a vzniknou nová přátelství. Na obci je to také znát, nikomu není lhostejné, v jakém prostředí žije, takže všechno je upravené a přispívá to k dobré atmosféře mezi lidmi. Porota letos opět neměla lehkou práci a já všem přihlášeným obcím děkuji a gratuluji k dílčím úspěchům,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Ta zároveň v rámci soutěže udělila Cenu hejtmanky Středočeského kraje Spolku Zděná za společenskou odpovědnost v souvislosti se záchranou historické budovy bývalého zájezdního hostince z 18. století v Zaječově.

Obec Kostelní Lhota se zúčastnila soutěže Vesnice roku už podruhé; poprvé to bylo v roce 2016. Tehdy získala Zelenou stuhu Vesnice roku ve Středočeském kraji. Následně uspěla i v celostátním kole a postoupila do evropského kola soutěže Entente Florale Europe 2017 – Evropská kvetoucí sídla. Zde byla v silné konkurenci oceněna stříbrnou medailí, přičemž ta zlatá unikla pouze o dva body.

Obec žije aktivním a bohatým sportovním, kulturním a společenským životem. Příkladně pečuje o veřejná prostranství. Obci se podařilo získat do vlastnictví kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl kvalitně zrekonstruován. Další venkovské stavby, které jsou součástí centra obce, se podařilo získat do vlastnictví za účelem zachování venkovského rázu obce. Silnou stránkou obce je přístup ke strategickému plánování a všestrannému rozvoji obce.

Zelenou stuhu – za péči o zeleň a životní prostředí – letos získala obec Čistá (okres Rakovník).

Obec Čistá významně a dlouhodobě pečuje o krajinu na základě zpracovaných koncepčních dokumentů k rozvoji krajiny ve spolupráci se zemědělskými podniky a místními spolky. V posledních letech obnovili několik historických ovocných alejí v celkové délce jednoho kilometru. Neodmyslitelnou součástí obce je řada drobných sakrálních staveb vhodně zasazených do krajiny, o které obec pečuje, a postupně je ve spolupráci s odborníky rekonstruuje.

Bílou stuhu – za činnost mládeže – získala obec Pátek (okres Nymburk).

Malí Pátečáci jsou neoddělitelnou součástí bohatého spolkového života obce. Obec provozuje již osmým rokem Dětský klub při Sousedském spolkovém domě. V obci se ve spolupráci s TJ Pátek podařilo vybudovat nadstandardní sportovní zázemí využívané především dětmi a mládeží. V období letních prázdnin organizují příměstské tábory.

Další udělené diplomy:

  • Diplom za podporu školství – Obec Jinočany
  • Diplom za moderní knihovnické a informační služby  – Obec Jinočany
  • Diplom za příkladnou pospolitost a spolupráci mezi částmi obce – Obec Kluky
  • Diplom za rekonstrukci a obnovu expozice Muzea Tetín a úpravu povrchu v historickém veřejném prostoru obce – Obec Tetín
  • Diplom za podporu SMART technologií a jejich podporu komunitní energetiky – Obec Kněžice
  • Diplom za záchranu a restaurování souboru barokních památek – Městys Březno
  • Diplom za podporu sportu a sportovní infrastruktury – Obec Vojkovice
  • Diplom za inovativní obec – Obec Zaječov

Obec Zaječov na kraji Chráněné krajinné oblasti Brdy vybudovala unikátní nanomembránovou úpravnu pitné vody. Zahájila přípravné práce na položení optického kabelu pro vysokorychlostní připojení k internetu. Zaječov zavedl samoobslužný výdej pytlů s QR kódem na tříděný odpad a zajišťuje jeho odvoz. Vytvořil elektronickou aplikaci umožňující průjezd bývalým Vojenským újezdem Brdy místním obyvatelům. Obec uvedla do provozu další elektronické aplikace zjednodušující správu technické infrastruktury. Postupně naplňuje význam slovního spojení SMART Village.

Cena naděje za živý venkov – Obec Maršovice

Obec Maršovice zaujala komisi svou bohatou spolkovou činností, zejména práce s dětmi a mládeží. Obec dále klade důraz na spolupráci s místními podnikateli regionálních produktů.

Cena hejtmanky Středočeského kraje v rámci soutěže Vesnice roku 2022 – Spolek Zděná, z.s.,

Za společenskou odpovědnost v souvislosti se záchranou historické budovy bývalého zájezdního hostince z 18. století v Zaječově.

Koláčová cena – Obec Kluky

Všechna ocenění budou předána zástupcům obcí na slavnostním předání cen krajského kola soutěže Vesnice roku 2022 v Kostelní Lhotě 30. července 2022.

Foto a zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
507
IT
373
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze