Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruch

  Letošní návštěvnost v NP Šumava nebyla tak masivní jako loni v létě

  Letošní letní návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní, jako tomu bylo loni. Sledovaná místa a návštěvnická zařízení Správy NP Šumava navštívilo méně lidí, než tomu bylo v roce 2020. Rekordní byl ale počet zájemců o výšlapy do zajímavých míst s průvodcem divočinou a na Teplé Vltavě zaznamenali nejvíce vodáků.

  „Turistická sezóna začala velmi opatrně v červnu, kdy se začala rozvolňovat opatření po jarním, tvrdém lockdownu. Očekávali jsme opět masivní návštěvnost, což se úplně nepotvrdilo, tedy když shrneme návštěvnost za měsíce červen až září,“ vysvětluje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. „Například Návštěvnickým centrem Srní letos od června do konce srpna prošlo 61 tisíc lidí. Loni za stejné období jich bylo na 68 tisíc. Pokles návštěvnosti jsme zaznamenali ale také v terénu, na většině sledovaných lokalit. Například Tříjezerní slať loni od června do srpna navštívilo 65 tisíc turistů, letos jich naši strážci zaznamenalo jen o kolo 35 tisíc. A třeba návštěvnost Plešného jezera je nižší o zhruba 10 procent.“

  Důvody nižší návštěvnosti lze jen odhadovat. Určitě ji ovlivňuje počasí. Letos bylo více deštivých dní, než v posledních letech a v nich to ven nikoho moc neláká. Dalším důvodem mohla být chuť cestovat do zahraničí, což bylo, oproti loňsku, letos v létě jednodušší.

  Obrovský zájem ale zaznamenala Správa NP Šumava u programu Průvodci divočinou. Do zajímavých a také běžně nepřístupných míst národního parku se s průvodci vydalo 1244 zájemců.

   „Program Průvodci divočinou tak po čtrnácti letech své existence zaznamenal nový rekord. Vedle absolutního počtu se letos povedl i rekordní počet výprav, kterých bylo 118 na celkem šestatřiceti rozličných trasách. Rekordní obsazenost 96 procent všech termínů dokazuje velký hlad po poznávání divoké přírody a jejích zákonitostí v Národním parku Šumava,“ shrnuje letošní úspěchy programu jeho koordinátor Josef Štemberk.

  Zdroj: TZ NP Šumava

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  365
  Energetika
  363
  IT
  239
  Dotace a Finance
  1077
  Odpady
  194

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze