Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchPamátky a kultura

Literární klasika, design i válečná historie

Témata turismu ve Výmaru jsou mnohovrstevnatá a myslí zde i na české návštěvníky

V německém Výmaru se prolínají tři historické linky, které sem přivádějí kroky turistů. Padesát let zde žil klasik J. W. Goethe. Návštěvníky města zajímá, kde bydlel a co ho inspirovalo. Od roku 1919 tu fungovala progresivní umělecká škola Bauhaus, jejíž pedagogové a absolventi jsou známí po celém světě. Třetím tématem, pevně spojeným s tímto durynským městem, je hluboký rozpor mezi vysokou kulturou a nejtemnější částí německých dějin: národním socialismem a nedalekým památníkem Buchenwald, kam každý rok přijede půl milionu návštěvníků. Lze tohle vše zkombinovat v propagačních kampaních pro turisty?

Literární pouť

Město Výmar je dokonalým příkladem toho, jak se v jednom místě proplétají inspirativní příběhy, ale také dramatické osudy. Počátky turismu se datují do 19. století, kdy byl zpřístupněn archiv Johanna Wolfganga von Goetha, který tu prožil padesát let. Potomci slavného literáta odkázali Goethův bohatý archiv a rozlehlý dům v centru Výmaru velkovévodkyni Sofii, která se rozhodla budovy zpřístupnit veřejnosti. Podobná situace se zopakovala s dalším slavným literátem, který pobýval ve Výmaru – pro veřejnost se otevřel archiv Friedricha Schillera, a následně také archiv filozofa Friedricha Nietzscheho. Tento triumvirát klasiků desítky let vábil turisty z celé Evropy i zámoří.

Milovníci designu

Od 90. let minulého století je Výmar na seznamu památek UNECO, což značně napomáhá propagaci této destinace. Nejnavštěvovanější je Goethův dům a nádherná rokoková knihovna výmarské vévodkyně Anny Amalie. Dlouhodobě tu však chyběla prezentace progresivní umělecké školy Bauhaus, která ve Výmaru fungovala od roku 1919. Ředitel Walter Gropius přizval slavné výtvarníky nebo fotografy. Vyučoval zde například Paul Klee nebo fotograf László Moholy-Nagy. Tato škola motivovala umělce, aby experimentovali s barvami, tvary i materiály a vytvářeli moderní styl.

V roce 2019 spojily síly durynská samospráva, výmarská radnice a místní nadace Klassik Stiftung. Zástupci těchto institucí řešily, jak oslavit 100. výročí založení Bauhausu a přilákat do města nový typ turistů. „Mnoho let tu byla jen malá expozice. Na jaře 2019 se otevřelo pětipatrové Bauhaus muzeum. Díky této nové kulturní instituci k nám začali jezdit lidé, kteří se zajímají o moderní umění a design,“ říká Serge Strekotin z firmy weimar GmbH, jež se věnuje propagaci tohoto durynského města.

Z expozice Muzea Bauhausu

Lokální prodejci

Centrum Výmaru začalo po otevření muzea měnit tvář. Přibývají obchůdky umělců a designérů: vedle krámku, kde modistka nabízí originální klobouky a kšiltovky, je obchod s keramikou, ručně šitou obuví nebo interiérovými doplňky. Zajímavou inovací, která napomáhá propagaci lokálních prodejců, je takzvaný Weimar Wunschgutschein, což je dárkový voucher, který lze zakoupit online nebo v místním infocentru. „Můžete si vybrat v hodnotě od 25 do 250 euro. Zpočátku nebylo úplně snadné přesvědčit obzvlášť menší prodejce, aby se zapojili do tohoto marketingového produktu, ale brzy pochopili, že mohou propagovat svůj byznys na našem turistickém webu a v infocentru, což jim přivede více zákazníků,“ říká Strekotin a zmiňuje také další inovace v oblasti turismu.

V TOP 3 žebříčku návštěvnosti jsou Švýcaři, Holanďané a Rakušané. Po pandemii se zvyšuje počet turistů ze sousedních zemí – z Polska a z Česka, čemuž weimar GmbH přizpůsobuje propagační materiály. Z letáků a brožur v češtině se turisté dozví, co toto durynské město spojuje s naší historií – například budovu Muzea nového Výmaru navrhl český architekt Josef Zítek. Na Bauhausu působila pražská fotografka Lucia Moholy, a jednou z absolventek této školy byla Friedl Dicker-Brandeis, která v  Terezíně vyučovala děti v ghettu

Cestování po městě

Historické centrum šestašedesátitisícového Výmaru lze pěšky prozkoumat za pár minut. Neřeší zde problémy s overturismem jako například v Českém Krumlově, kde se turisté kumulují na jedné hlavní trase. „U nás nemáme davy lidí na jednom místě, ale mnozí turisté chtějí zaparkovat přímo u hlavního náměstí anebo poblíž. Snažíme se je motivovat, aby si zakoupili turistickou Weimar card. Díky ní mají zdarma autobusovou dopravu po městě. Mohou zaparkovat například u vlakového nádraží, a odtamtud se za pár minut autobusem dostanou do centra. Kromě toho mají vstupy do hlavních muzeí a galerií zdarma. Podle statistik víme, že turista během dvou dnů ve Výmaru navštíví tři až čtyři muzea,“ říká Strekotin.

Muzeum nucených prací Foto: Thomas Müller
Náměstí s radnicí. Foto Guido Werner
Herderplatz Foto: Maik Schuck
Goethův dům
Městský park
Městský park
Divadlo ve Výmaru. V popředí sochy Goetheho a Schillera. Foto : weimar_GmbH
Muzeum designu
Pohled na město Foto: Maik Schuck

Dramatické osudy

Dalším tématem, které zajímá turisty, je historie Výmaru ve 30. a 40. letech minulého století. Poblíž města byl koncentrační tábor Buchenwald, kde nacisté věznili lidi ze střední Evropy, ale také například z Francie nebo Belgie. Mezi vězni byl mimo jiné Ferdinand Peroutka, jehož příběh je též součástí expozice. Každoročně do Buchenwaldu míří půl milionu návštěvníků. Přímo ve Výmaru je od roku 1999 Evropské vzdělávací centrum mládeže, které organizuje specializované vzdělávací akce pro teenagery z celé Evropy, včetně Česka. Na místo suchopárného výkladu letopočtů jim lektoři vysvětlují na konkrétních příkladech, proč právě zde ve Výmaru, ve městě vysoké kultury a historie, vznikla bašta národních socialistů, a jak fungovala nacistická propaganda.

Muzeum nucených prací Foto: Thomas Müller

Tolik vrstev

Ve Výmaru se letos v květnu otevřela další instituce, která zaujme turisty, jež se zaměřují na válečnou historii. V areálu takzvaného Gaufora (sídla národních socialistů) je nové Muzeum nucených prací. „Po válce bylo tohle téma tabu. Nejen tady v Německu, ale také v zemích, odkud pocházeli nuceně nasazení. Nahlíželo se na ně jako na lidi, kteří dobrovolně kolaborovali s nacisty, takže byli perzekuovaní vlastně dvakrát,“ říká Daniel Logemann, ředitel muzea. Součástí expozice jsou také příběhy Čechoslováků. Ve chvíli, kdy si prohlížíte snímky českého fotografa Zdeňka Tmeje, který dokumentoval každodenní život nuceně nasazených v Breslau (dnešní Vratislavi) a vyjdete z expozice ven, tak vám budou ještě dlouho doznívat v hlavě myšlenky na to, co vše v tomto městě můžete zažít. Obdivovat literární klasiky, umělecká díla moderního umění, ale také tři sezónní výstavy o Bauhausu a národním socialismu. A naplno vám dojde, že tohle město má nekonečné množství vrstev, které rozhodně stojí za to prozkoumat.

Judita Matyášová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze