Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruchKultura

  Muzejníci z celého světa zavítají do regionů

  Týdenní svátek muzeí a galerií z celého světa, konferenci Mezinárodní rady muzeí (ICOM) hostí letos Česká republika. Kromě Prahy se návštěvníci z celého světa vydají i do regionů a nevynechají ani Pardubice, Litomyšl, Chrudim nebo Muzeum v přírodě Vysočina na Veselém Kopci. V Pardubicích je uvítal náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek.

  V hlavním krajském městě jsou ústředním tématem muzeologická dilemata: národní kulturní památka versus muzeum. „V České republice se nachází velké množství zámků, hradů a jiných památkově chráněných objektů v péči státu, krajů nebo měst. Mnoho historických objektů nyní slouží jako sídla nejrůznějších kulturních institucí. Účastníci exkurze do Pardubic přijedou zjistit, jaké jsou klady a zápory takového soužití, například muzea v národní kulturní památce,“ vysvětluje ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

  V Litomyšli se delegace ocitne na křižovatce tradice a modernity: Od renesančního zámku k šílenství Portmonea. Živé tradice představí loutkářství v Chrudimi a masopust na Veselém Kopci. „Jsem přesvědčen, že se tu máme čím pochlubit a dokážeme v tomto směru obstát i v konkurenci s ostatními státy či městy. Návštěvníci si budou moci prohlédnout přeměnu bývalých Automatických mlýnů v nový kulturní a společenský ostrov Pardubic, dále například Zámek Litomyšl, renesanční perlu zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, nebo domovy loutkářství a masopustních průvodů v Chrudimi a Hlinsku, které jsou součástí nehmotného kulturního dědictví,“ říká náměstek hejtmana Roman Línek.

  Generální konference Mezinárodní rady muzeí se koná v Praze od 20. do 28. srpna 2022. Je to jedna z nejvýznamnějších celosvětových akcí věnovaných muzeím a odborníkům, kteří v nich pracují. Od roku 1948 se setkává stále větší počet účastníků ze všech kontinentů, aby spolu diskutovali a sdíleli myšlenky týkající se aktuálních otázek, se kterými se muzea potýkají. Konference ICOM Praha 2022 nabízí účastníkům rozsáhlý odborný program, který kombinuje přednášky, panelové diskuse, kulaté stoly a debaty v rámci čtyř klíčových témat, která dnes muzea řeší.

  Foto: ICOM 2022
  Zdroj: Pardubický kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1180
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze