Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Cestovní ruch

    Na Budějovicku je populární pěší turistika

    Pěší putování po dálkových trasách je historickým fenoménem, který opět nabývá na popularitě.

    Vydat se na pouť třeba až do Santiaga de Compostela může mít duchovní rozměr, nebo být jen turistickou výzvou. Svatojakubské poutní cesty protínají Českou republiku hned na několika trasách, ta Jihočeská prochází právě Budějovickem.

    Část oblíbené svatojakubské cesty vedoucí do španělského poutního místa Santiago de Compostela prochází oblastí Budějovicka od Týna nad Vltavou po Boršov nad Vltavou a téměř v celé trase kopíruje tok řeky Vltavy. Jedná se o úsek Jihočeské trasy, která měří 213 kilometrů. Ta začíná ve Vlašimi a končí na Šumavě na hranicích s Rakouskem v Dolní Hraničné nedaleko od Lipna. Úsek navazuje na Východočeskou trasu vedoucí z Polska a dále z Jižních Čech pokračuje přes Rakousko, Německo a celou Evropu až do Španělska. Poutní cesty jsou v terénu dobře značeny symbolem takzvané svatojakubské mušle a v České republice často spojují již existující turistické cesty.

    Poutníci sbírají razítka

    “V posledních několika letech zaznamenáváme zvýšený zájem o pěší turistiku a právě dobře značené dálkové trasy, jako je svatojakubská cesta, nám pomáhají směřovat turisty. Na Budějovicku vede trasa malebnou přírodou i historickými městy, což je pro chodce příjemné zpestření, ” uvádí ředitel destinační společnosti Českobudějovicko-Hlubocko Tomáš Polanský.

    V oblasti Budějovicka zavede cesta poutníky hned do několika větších měst. Kromě Českých Budějovic, kde prochází přímo přes náměstí Přemysla Otakara II. v historickém centru, zavítají pěší turisté třeba do Týna nad Vltavou. Zpestřením cesty tady mohou být například dva kostely – kostel sv. Jakuba a barokní kostel sv. Víta. V centru Týna je pak možné navštívit historické podzemní chodby nebo muzeum se sbírkou unikátních Vltavínů.

    U Hluboké nad Vltavou vede cesta kolem jediné dochované jihočeské památky na vládu Karla IV., zříceninu Karlova hrádku. Dále ve městě pak protíná zámecký park Zámku Hluboká. U Boršova nad Vltavou prochází svatojakubská cesta malebným kaňonem Vltavy po takzvané Fritschově stezce až ke zřícenině Dívčí kámen a dále pak směrem na Český Krumlov. Odměnou za zdolání trasy jsou také poutní razítka, která účastníci s oblibou otiskují do turistických deníků. Na budějovickém úseku je to hned na pěti místech a to v Týně nad Vltavou, na Karlově hrádku, v infocentrech v Hluboké nad Vltavou a v Budějovicích a v Boršově nad Vltavou.

    Svatojakubská cesta je název historické sítě dvanácti poutních cest, které vedou ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. V roce 1993 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. V České republice má cesta celkem šest úseků měřících dohromady 1378 km. Informačně, organizačně i materiálně je podporuje a spravuje spolek Ultreia. Webové stránky www.ultreia.cz jsou zároveň hlavním informačním portálem o svatojakubské cestě a dalších poutích.

    Foto a zdroj: Za krásnější Vimperk

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    380
    Energetika
    399
    IT
    271
    Dotace a Finance
    1182
    Odpady
    210

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

    Další článek
    Není lehké jít do UNESCO
    Image