Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruch

Na památky se pomalu vracejí návštěvníci

Ředitelka národního památkového ústavu naďa goryczková o podpoře zájmu

Letošní rok není úplně běžný v žádné z oblastí života naší země. V případě památek umožnilo uvolnění přísných vládních opatření znovuotevření jejich interiérů, předchozí vynucená uzavření však znamenala i ztráty v příjmech ze vstupného.

Paní generální ředitelko, kolik lidí letos zatím navštívilo památky, které byly od března až do 25. května prakticky uzavřeny?

Od začátku roku do zahájení památkové sezony 25. května navštívilo naše památky pouze 100 tisíc návštěvníků. Pro srovnání – v loňském roce za stejné období to bylo o milion více.

Jaká je finanční ztráta za období, kdy byly památky ve správě NPÚ uzavřeny?

Přesné vyčíslení ztrát budeme mít v polovině tohoto měsíce, zatím známe přesnou ztrátu do konce dubna – ta je 60 milionů korun. Předpokládáme, že kumulovaná ztráta za více než dva měsíce, kdy byly památky zavřené, bude v rozmezí 125 až 130 milionů korun. Otevřením památek veřejnosti však propad ve výnosech nekončí.

Myslíte si, že je reálné pokrýt ztráty vzniklé v době nuceného uzavření památek?

Přestože doufáme, že zájem o památky bude v letošní sezoně značný, ztráty i nadále porostou. Důvodem jsou přísná opatření proti šíření koronaviru, v jejichž rámci jsme museli snížit počet návštěvníků v jednotlivých prohlídkových skupinách. Důsledkem je odbavení daleko menšího počtu zájemců. Celková návštěvnost v letošní sezoně bude ve srovnání s předchozími roky výrazně nižší, a tudíž budou nižší i výnosy. Rozhodně ale neplánujeme pokrýt tento výpadek tím, že bychom zvýšili ceny za vstupné.

Pokud ne, pokryje výpadek prostředků ze vstupného Ministerstvo kultury?

Samozřejmě máme přislíbenou finanční podporu našeho zřizovatele, kterým je Ministerstvo kultury, konkrétní postup bude předmětem nadcházejících jednání.

Své prostory otevřely stovky památek, stále je však povinná řada omezení. Jak bude fungovat například rezervační systém?

Návštěvníci musí dodržovat zpřísněná pravidla návštěvnického provozu, a to z důvodu ochrany zdraví svého, ostatních návštěvníků, ale i našich zaměstnanců. Počet návštěvníků v jednotlivých skupinách jsme někde snížili o více než polovinu. Vždy záleží na velikosti prezentovaných prostor daného památkového objektu. Se zahájením sezony jsme spustili v testovacím režimu i online prodej vstupenek na všechny naše objekty, který nejenže zvýší komfort nákupu vstupenek z domova, ale doufáme, že díky němu i předejdeme tomu, aby se před pokladnami shlukoval velký počet lidí.

NPÚ využil vynucené zastavení návštěvnického provozu k posílení stavebních aktivit a rekonstrukcí. Které památky se letos podaří otevřít?

Je pravda, že vzhledem k uzavření památek bylo v některých případech snazší provádět stavební práce. Například na zámku v Telči, kde jsme zahájili velkou obnovu spolufinancovanou z evropských peněz, se v období karantény realizovaly práce, které by za běžných podmínek omezily návštěvnický provoz. Úspěšně pokračujeme také v obnově hradu Karlštejn, zámku Uherčice nebo statku U Matoušů v Plzni-Bolevci. Do konce roku bude dokončena obnova horního zámku ve Vimperku i obnova vrchnostenské zahrady na Pernštejně, ale zpřístupnění veřejnosti předpokládáme až na jaře dalšího roku. Na konci června budeme slavnostně otevírat zámek Slatiňany, který rovněž prošel náročnou obnovou financovanou z evropských fondů.

V současné situaci se určitě budete snažit přilákat co nejvíce návštěvníků. K tomu jste připravili i novou kampaň.

Kampaň Na památku cílí hlavně na sociální sítě, chceme povzbudit lidi, aby vyrazili na výlet „na památku“, tam si „na památku“ udělali fotku a s hashtagem #napamatku ji sdíleli na sociálních sítích. Tyto fotky z památek pak mohou sloužit i pro naše sledující a fanoušky jako inspirace, kam vyrazit na výlet. Tak uvidíme, jak tato kampaň zaujme a jaký zájem přinese. Věřím, že osloví hlavně mladší generaci.

Uvažujete o tom ponechat památky přístupné celý týden. Zvládli by tento nepřetržitý provoz průvodci či kasteláni hradů?

Na mnoha památkách bývá v pondělí v hlavní sezoně otevřeno běžně, takže to není u nás nic nového. Otevřít ale chceme i tam, kde bývá zavřeno, a dokonce uvažujeme o prodloužení hlavní sezony s celotýdenním provozem až do konce září. Budeme ale muset pečlivě vyhodnotit efektivitu tohoto kroku – to znamená sledovat zájem veřejnosti o jednotlivé památky během letní sezony a na základě toho rozhodnout, zda bude prodloužení otevírací doby efektivní, abychom se nedostávali do dalších ztrát.

Co dobrého přinesla uplynulá doba nuceného uzavření památek?

Snažili jsme se využít nastalou situaci nejlépe, jak to bylo možné. Na památkách jsme prováděli generální úklidy, pokračovaly stavební obnovy, mnoho činností, na které si běžně najímáme firmy, jsme v době karantény řešili svépomocí. Za dobu uzavření památek jsme chtěli zůstat v kontaktu s našimi příznivci, a tak jsme se přesunuli na online platformy, kasteláni točili videa ze svých objektů, návštěvníky jsme nechali nahlédnout do míst, kam se běžně nepodívají, ukazovali jsme, jak se připravují nové návštěvnické expozice. Tyto aktivity sklízely velký úspěch a my v nich určitě chceme nadále pokračovat, i když dobře víme, že virtuální svět nikdy nenahradí zážitek z osobní prohlídky.

Národní památkový ústav (nPÚ)

Pečuje o více než sto hradů, zámků, klášterů, ale i technických památek v majetku státu. Pracovníci generálního ředitelství v Praze, které je i sídlem vedení NPÚ, koordinují činnost celé instituce. Čtyři územní památkové správy se sídly v Praze, Českých Budějovicích, na Sychrově a v Kroměříži mají na starost více než stovku památek, které obvykle navštíví až pět milionů lidí ročně. Územní odborná pracoviště, jichž je čtrnáct, se zabývají odbornou péčí a ochranou památek, rezervací a památkových zón. Bezplatně poskytují poradenství pro zachování, údržbu a obnovu památek a při restaurování památek, rekonstrukcích apod. zajišťují odborný dohled. Informace najdete na www.npu.cz.

 

Autor: Zuzana Pacinová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1356
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze