Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruchDotace a Finance

  Památky financované IROP lákají na výlety

  Miniseriál Toulavé boty zpestří dovolenou neotřelými nápady také v srpnu. Integrovaný regionální operační program (IROP) pod správou Ministerstva pro místní rozvoj nabízí na svém Facebooku od začátku prázdnin tipy na zajímavé výlety. Jeho správci zde přes prázdniny vkládají příspěvky s vizuálním představením opravených památek. Oblast kulturního dědictví bude podporována v IROP i v programovém období 2021–2027, pro tuto oblast je připraveno 8,8 miliardy korun.

  Facebook IROP vám napoví, kam na výlety

  V srpnu na facebookových stránkách IROP představí hned čtyři své projekty, které byly dokončeny v projektovém období 2014–2020. Z poškozených a starých míst se stala moderní turistická centra. „Prvním dílem Toulavých bot je středověký hrad Helfštýn v Olomouckém kraji, dále zámek v jihomoravských Uherčicích či národní kulturní památka Mariánská Týnice. Prázdniny IROP uzavře posledním dílem v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích,“ vyjmenoval náměstek pro řízení sekce národních a evropských programů Zdeněk Semorád.

  Čtyři památky, čtyři kraje

  Havarijní stav hlavní části paláce Helfštýna donutil IROP jednat. „Evropská unie pomohla této monumentální stavbě částkou 52,9 milionu korun. Došlo k opravě torza hradu či zabudování moderních estetických prvků. Právě v těch spočívá unikátnost celého projektu,“ dodal Semorád. Neobvyklé řešení rekonstrukce přineslo projektu ocenění od soutěžní poroty České ceny za architekturu 2021.

  Zatímco na Helfštýně bylo potřeba zajistit vyšší bezpečnost návštěvníků, u jihomoravského zámku Uherčice IROP podpořil restaurování jeho částí, vznik nových expozic, nové prohlídkové trasy a bezbariérový přístup. „EU přispěla na rekonstrukci 94 milionů,“ upřesnil Semorád. Dotace pomohly také dostavbě jedné z nejvýznamnějších barokních památek České republiky Mariánských Týnic u Kralovic na severním Plzeňsku. „Na dokončení areálu Týnic podle původního historického návrhu J. B. Santini-Aichla zprostředkoval IROP 40 milionů korun,“ doplnil náměstek.

  Stejná částka jako plzeňský barokní skvost rozšířila i Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Návštěvníci díky němu objeví dobrodružný svět fantazie a poznání. „Projekt řešil vybudování stálé expozice, která zahrnuje tři okruhy. Těmi jsou přírodovědný, archeologický a národopisný,“ uzavřel Semorád.

  Foto a zdroj: MMR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze