Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruchPamátky a kultura

Pohled z nebe

Odhalte z ptačí perspektivy půvab kulturní krajiny

Představte si idylický obrázek venkova: oblé kopce, hluboké lesy, voňavé louky, klikatící se potoky přehrazené kaskádami rybníků, cesty lemované alejemi, malebné kostelíky… Ano, přesně takový je Kraj Vysočina, rozložený po obou stranách historické zemské hranice mezi Moravou a Čechami.

Za historickými skvosty a záhadami

Vysočina, ta nádherná zvlněná vrchovina rozčleněná táhlými kopci a údolími, lesy, hájky, poli, loukami a pastvinami je skutečným potěšením pro cestovatele. Najdete tady množství historických památek, z nichž tři – historické centrum Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a židovské město a bazilika sv. Prokopa v Třebíči – jsou zařazeny mezi světové kulturní dědictví UNESCO. Tím výčet zajímavostí zdaleka nekončí.

Rodiny s dětmi by neměly vynechat cestu do Jihlavy, jejíž ZOO a aquapark Vodní ráj patří k nejnavštěvovanějším místům v kraji. Toto nejstarší horní město Českých zemí patřilo ve středověku k nejbohatším městům království a díky stříbrným dolům neslo hrdý titul stříbrné pokladnice Českého království. Dech dávných dob vás ovane na mimořádně rozlehlém náměstí, kterému vévodí věže kostelů sv. Ignáce z Loyoly a sv. Jakuba Většího, ale také v jihlavském podzemí, které je druhým největším podzemním labyrintem v republice. A zároveň asi nejzáhadnějším. Tušili jste, že když se v jedné z chodeb zhasne světlo, její zdi záhadně světélkují?

Pocit tajemna a kouzlo dávných legend si užijete i na zříceninách hradů Orlík, Roštejn, Štarkov či Zubštejn, a pokud se rádi bojíte, vypravte se do strašidelného zámku Draxmoor v Dolní Rožínce. Přepadly vás pochmurné myšlenky? Zbavte se jich tím nejlepším způsobem – humorem. Navštívili jste už někdy památník někoho, kdo vůbec neexistoval? V Humpolci máte jedinečnou příležitost. Protože právě tady žije svým životem filmová postava, která se ve filmu vůbec neobjevila a nikdo ji nikdy neviděl, – legendární Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. A kdo z vás dosud nenavštívil Muzeum rekordů a kuriozit v nedalekém Pelhřimově, ten jako by na Vysočině nikdy nebyl!

Za tajemstvím méně známých míst

Už jste někdy navštívili klášter v Nové Říši? Nachází se tady knihovna s více než 20 000 svazky, mezi nimiž jsou čtyři vzácné herbáře z 18. století, které se staly předlohou pro výzdobu novoříšské keramiky. Pozoruhodný je rozlehlý areál kláštera v Želivě, kde se ve věži opatského chrámu můžete pokusit rozhoupat zvon, nebo zámek Žirovnice, který se pyšní největší freskovou výzdobou v Čechách. Expozice historických motocyklů na hradě Kámen zase potěší milovníky jednostopých vozidel. V malebném městečku Brtnice pochopíte, proč se zdejšímu zámku přezdívá „moravské Hradčany“, v Polné budete obdivovat impozantní barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie i někdejší židovské ghetto.

A ten, kdo má rád pivo a knížky Bohumila Hrabala, by se měl vypravit do pivovaru v Dalešicích, kde se natáčely slavné Postřižiny. Milovníky technických památek naláká návštěva infocentra jaderné elektrárny Dukovany či prohlídka přečerpávací vodní elektrárny Dalešice.

Vysočina, to je také nepřeberné množství krás přírodních, jimiž oplývají i Žďárské vrchy a Železné hory. Nahlédněte do prastarých pralesů s mohutnými stromy, které jsou královstvím sov, sledujte zákruty divoce meandrujících potoků a říček, nad nimiž se tyčí pozoruhodná skaliska se záhadnými prohlubněmi na temenech, potěšte se krásou chaloupek stulených na úbočích kopců, třpytivými hladinami rybníků i malebnými vesničkami rozloženými kolem návesních rybníků.

Knihy představují kraj nejen z nebes

Kraj Vysočina má mnoho tváří a je tím skutečným srdcem naší krásné vlasti. S jeho krásami se můžete seznámit i v pohodlí domova, stačí se pohodlně usadit a prolistovat knihami Havlíčkobrodsko, Jihlavsko, Pelhřimovsko a Žďársko z nebe. V brzké době se můžete těšit na Třebíčsko z nebe, jež uzavře tuto jedinečnou edici knih s leteckými fotografiemi, které vám krásy Kraje Vysočina představují tak, jak je pohledem ze země nikdy nespatříte. Tyto letecké knihy brzy rozšíří edice nová, nazvaná Čarovné Česko, která čtenářům přiblíží naše regiony prostřednictvím nejlepších čarovných snímků krás ČR od nadšených regionálních fotografů. Do tvorby těchto knih se můžete zapojit i vy vlastními fotografiemi nebo příspěvkem do textové části.

Více informací naleznete na www.cbs-cesko.cz a na telefonu 773 294 445.

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze