Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruch

  Pojďte s námi do přírody

  Nová iniciativa nabízí tipy na výlety do chráněných krajinných oblastí

  Akce pro veřejnost, kde se lidé mohou dozvědět, jaká tajemství naše příroda skrývá. To je nová inciativa Pojďte s námi do přírody, kterou v květnu představil ministr životního prostředí Richard Brabec. Zároveň otevřel novou naučnou stezku Okolím Padrťských rybníků v chráněné krajinné oblasti Brdy.

  Podle ministra životního prostředí letos tuzemskou přírodu nejspíš čeká rekordní návštěvnost. „Právě proto jsme připravili tipy na pozoruhodná místa a také akce s průvodci, na kterých se lidé mohou dozvědět celou řadu zajímavostí. Chceme ukázat, že naše příroda je krásná, a také, jakým způsobem se o ni pečuje. Brdy jsme si pro start naší iniciativy nezvolili náhodou – je to naše nejmladší chráněná krajinná oblast, která je atraktivní i tím, že do řady míst tu lidé v posledních desetiletích vůbec nesměli,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

  „To, že si lidé přednostně ke svému pobytu vybírají chráněná území přírody, není náhoda. Tipy na výlety i akce postupně doplňujeme, aby si návštěvníci měli z čeho vybírat. Chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda rozmanitá. Rádi bychom, aby se lidé také dozvěděli, co dělat pro to, aby příroda taková zůstala i v budoucnu. První akce proběhly při příležitosti Evropského dne chráněných území. Jsme rádi za všechny, kteří nám pomáhají přírodu chránit svým ohleduplným chováním,“ doplňuje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

  „Dnes slavnostně otevřená naučná stezka Okolím Padrťských rybníků má celkem třináct zastavení, čtyři klasické velké informační panely a devět malých kovových, které jsou netradičně umístěny na solitérních kamenech. Nechtěli jsme totiž zasahovat do kouzla zdejší nezastavěné krajiny. Malé tabule se věnují především brdské přírodě, velké najdete na místech, kde dříve stávaly vesnice Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Tyto zaniklé brdské obce připomene i několik lip, které jsme tu ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky právě před měsícem vysadili,“ doplňuje Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy.

  Ti, kdo se chtějí pokládat za ohleduplného návštěvníka přírody, by měli dodržovat následující zásady:

  Vím, kam jdu.

  Výlet plánuji podle svých schopností a zkušeností. S sebou si vezmu vše, co mohu potřebovat. Znám pravidla a omezení pro pohyb v oblasti, kam se chystám.

  Chráním přírodu a vše, co poskytuje.Většinou nevadí, když si natrhám lesní plody pro svou potřebu. Neničím okolí, netrhám květiny a nezabíjím nic živého. Odnáším si jen zážitky a obrázky. Pohybuji se přednostně „po svých“.

  Respektuji navštívené místo a jeho obyvatele

  Respektuji omezení v chráněném území. Vnímám okolí a jsem ohleduplný k přírodě i místním obyvatelům. Neruším hlukem, světlem ani svou přítomností, nepřekážím. Chovám se tak, abych nerušil zážitek ostatním návštěvníkům. Svého psa mám vždy pod kontrolou.

  Zodpovídám za svou bezpečnost

  Sleduji okolí, neriskuji. Vím, že příroda může být pro nepozorného návštěvníka nebezpečná. Přesto jsem rád, když je příroda nespoutaná.

  Nezanechávám po sobě stopy

  Vše, co jsem si do přírody s sebou přinesl, si též odnáším. Když potřebuji na záchod, nezůstávají po mně viditelné stopy. Navštívené místo zanechávám tak, jak jsem ho našel.

  Podílím se na péči.

  Chráním navštívené místo. Nezveřejňuji fotografie a souřadnice míst, která nejsou přístupná a všeobecně známá. Na poškozování přírody nebo nedostatky upozorním správce území.

  Na iniciativě Pojďte s námi do přírody se podílí Český svaz ochránců přírody (www.csop.cz). Zájemci najdou tipy na výlety a akce na stránkách Agentury přírody a ochrany krajiny www.ochranaprirody.cz.

   

  Autor: Agentura přírody a ochrany krajiny, MŽP a redakce

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  366
  Energetika
  364
  IT
  240
  Dotace a Finance
  1078
  Odpady
  195

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze