Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruch

  Pomůže visutá lávka turistice v ČR?

  Horská střediska v České republice před pandemií navštívilo téměř 3 miliony návštěvníků. Letos je aktuální obsazenost horských lokalit 30 % s růstem k 55 % v červenci. Zájem nejen o hory v ČR jistě podpoří v květnu otevřený světový unikát – nejdelší visutý most na světě – Sky Bridge 721, který je součástí Horského resortu Dolní Morava v masivu Kralického Sněžníku.

  Před pandemií v roce 2019 Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism evidovala v ČR celkem téměř 22 milionů, loni jenom cca 11 milionů hostů. Průzkumy ukazují, že v současné době lidé mají doslova hlad po cestování. Hotely, pensiony, restaurace, hrady, zámky, muzea i další s cestovním ruchem spojená zařízení hlásí, že jsou na návštěvníky připravena.

  „Když se s letní turistickou sezónou otevírá světový unikát, jako je Sky Bridge 721, uvědomíte si o to víc, jak jsou lidé u nás šikovní a kolik krásného a kouzelného lze v České republice zažít,“ říká ředitelka produktového managementu a regionální spolupráce, agentury CzechTourism Veronika Janečková

  Sky Bridge 721 spojuje horský hřeben Slamník s hřebenem Chlum přes údolí Mlýnského potoka. Tento technický unikát postavený díky šikovným českým rukám je jednosměrný, nastupuje se na něj v nadmořské výšce 1110 m n. m. a vystupuje ve výšce 1116 m n. m. Součástí projektu je také naučná stezka, resp. hra „Most času“ s prvky rozšířené reality. Vznikla ve spolupráci s Lesy ČR, obcí Dolní Morava a Muzeem československého opevnění z let 1935–38. Hraje se s pomocí chytrého telefonu připojeného na internet, putuje se od řopíku (lehkého opevnění) na začátku stezky přes devět naučných panelů, kde se plní úkoly a postupuje se dál. To vše k tématu ochrana přírody a pohyb v ní prostřednictvím životního příběhu konkrétní rodiny z Dolní Moravy na pozadí historických událostí ČR od roku 1935 do současnosti.

  Sky Bridge 721 není jen stavba. Je to most, který v sobě nese ‚myšlenku času‘. Dokonalé výhledy, adrenalin a zážitky jsme chtěli obohatit také o genius loci, které místní hory ukrývají, a myslím, že se nám to povedlo,“ řekl ředitel Horského resortu Dolní Morava Martin Palán.

  Technické informace

  • 721 metrů – délka visutého mostu
  • 95 metrů – výška nad zemí v nejvyšším bodě
  • 11,4 metru – výška pylonů
  • 6 – hlavních nosných lan o průměru 76 mm
  • 60 – větrných lan různého průměru
  • 360 tun – tažná síla každého ze 6 hlavních lan
  • 1,2 metru – šířka chodníku
  • 2 km – délka naučné stezky „Most času“
  • 2 roky – doba trvání výstavby visutého mostu
  • 200 milionů Kč – investiční náklady
  • 10 let – očekávaná návratnost

  Foto a zdroj: DVS

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze