Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Cestovní ruchKultura

  V Červeném Kostelci vznikne nový přednáškový sál

  Letos je tomu 120 let, kdy byl na dnešní třídě Svobody v Olomouci dokončen novogotický evangelický kostel. Užití červených cihel pro jeho stavbu, typických pro německou cihlovou gotiku, inspirovalo k používání názvu Červený kostel, který doslova zlidověl. Nejen z důvodu výročí vzniku této ojedinělé stavby, ale také kvůli blížícímu se slavnostnímu otevření po rozsáhlé rekonstrukci, přináší REJ ve spolupráci s Vědeckou knihovnou Olomouc seriál o Červeném kostele. Část třetí se věnuje novému přednáškovému sálu v kostele, který se stane symbolem nové éry.

  V roce 2023 se Vědecká knihovna konečně dočká reprezentativních prostor pro svou kulturně-vzdělávací činnost a výstavy. Nový přednáškový sál v Červeném kostele umožní knihovně nejen zvýšit frekvenci pořádání akcí ze stávající nabídky, ale zároveň rozšířit dramaturgii o akce nového typu. Revitalizovaný objekt bude také současně znamenat nové možnosti pro pořádání výstav, a to nejen tematicky vycházejících z fondu VKOL.

  Vědecká knihovna má vzhledem ke své staletí trvající historii, fondu a službám určeným široké veřejnosti potenciál stát se významným komunitním centrem v Olomouci. K tomu však potřebuje vhodné prostory, které dlouhodobě postrádá. Pořádání akcí pro veřejnost i odbornou komunitu bylo dosud limitováno absencí reprezentativního sálu střední až velké kapacity. V současnosti má VKOL k dispozici přednáškový sál ve volném výběru určený pro asi 35 sedících návštěvníků a k výstavám využívá prostorově nevyhovující Galerii Biblio v 1. patře hlavní budovy.

  Až 300 akcí ročně

  Nový přednáškový sál s kapacitou až 200 míst otevře VKOL cestu k vytvoření pestřejší nabídky pro veřejnost, odborníky i školy, umožní organizovat či spoluorganizovat řadu dalších typů kulturně-vzdělávacích akcí, včetně neformální tvorby (například pro mladší generace), a zahrnout širší spektrum kulturních odvětví. Do Červeného kostela se přesunou akce větší typu, jakou jsou třeba konference Bibliotheca Antiqua či festival Olmützer Kulturtage, doposud pořádané v pronajatých prostorách jiných kulturních institucí.

  Současně kostel nabídne možnosti hlubší spolupráce s dalšími kulturními institucemi nejen v Olomouci, ale v celém Olomouckém kraji. Opomíjeni nebudou ani zájemci z řad veřejnosti, kteří budou mít zájem si přednáškový sál pronajmout na soukromou nebo firemní akci, a to včetně svatebních obřadů. Předběžně se využití Červeného kostela odhaduje na 250 až 300 akcí ročně, počítá se i s provozem o víkendech a svátcích.

  Každý si přijde na své

  Slavnostní otevření Červeného kostela spolu s novým foyer knihovny proběhne v prvním čtvrtletí příštího roku. Už nyní se návštěvníci mohou těšit na výstavu světoznámého fotografa Jindřicha Štreita, která bude vůbec první výstavou v rekonstruovaných prostorách, a následně i na výstavu sochaře Otmara Olivy.

  Dramaturgie programu bude tvořena tak, aby si všichni návštěvníci napříč generacemi našli „to své“. Cílem VKOL je poskytovat kvalitní vzdělávací akce, zaměřené zejména na formování a rozvíjení obecných a odborných kompetencí v oblasti mediální, informační, finanční a environmentální gramotnosti. Chybět ale samozřejmě nebudou ani oblíbené cestovatelské či vědecko-populární přednášky, autorská čtení, dokumentární filmy, besedy na různá aktuální témata či akce pořádané německou knihovnou VKOL.

  Foto: Červený Kostelec
  Zdroj: Šumperský rej

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze