Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun.
„Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu. Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně.
Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé. „Nejvýchodnější oblast České republiky je výjimečná svou rozmanitostí. Rozhodně je na místě chránit historii a tradice tohoto místa. Návštěvníci muzea se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu totiž došlo k mimořádnému nálezu raně novověké kuchyně se základy pece a udírny, které půjde pozorovat přes ochranné sklo. Moravskoslezský kraj zejména v posledních letech investuje významné finanční prostředky na opravy památek a rovněž i na záchranu a zpřístupnění nových pamětihodností, ke kterým patří i Muzeum trojmezí,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. Doplnil, že se během prací v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska budou v novém muzeu k vidění i tyto předměty. Tradiční trojrozměrné exponáty pak doplňují audiovizuální a interaktivní prvky, které zatraktivňují celou expozici.
„Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro 40 milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů, 2,3 milionu korun přispěl stát, zbytek šel z krajského rozpočtu, jednalo se o 13,2 milionu korun. Rekonstrukce začala v září roku 2020, od letošního března probíhala instalace expozice. Muzeum má také výstavní síň, ve které se budou konat proměnné výstavy, přednáškovou místnost a zázemí pro návštěvníky. Objekt je bezbariérový, handicapovaným návštěvníkům nebo maminkám s kočárky slouží nově vybudovaný výtah,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania s tím, že zhotovitelem stavby byla společnost Bystroň Group, za realizací expozice stojí společnost M Plus.
Většinu nákladů na vybudování Muzea trojmezí uhradil Moravskoslezský kraj z evropských peněz, které získal v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. „Prostředky z EU nám významně pomáhají v mnoha oblastech, od zdravotnictví a sociální oblasti přes opravy cest až po péči o naše památky. Tentokrát se podařilo zachránit několik stovek let starý dům a vytvořit v Jablunkově nové lákadlo pro turisty. Doufám, že se Muzeum trojmezí dostane do hledáčku výletníků a posílí tak cestovní ruch v této části regionu,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro regionální rozvoj a cestovní ruch Jan Krkoška.
Muzeum trojmezí je novou pobočkou Muzea Těšínska, veřejnosti bude přístupné od 22. července denně kromě pondělků. „Jsem rád, že lidem nabídneme další pohled na zdejší krajinu a její poutavou historii. Nové muzeum má kromě zajímavé expozice také svou zvláštní atmosféru, přece jen se nachází v budově z období renesance. Proto bylo nutné, aby na rekonstrukci pečlivě dohlíželi památkáři i archeologové. I tak zde došlo sice k citlivým, ale značným změnám, například byl objekt zbaven několika novodobých přístaveb a jiných nevhodných konstrukcí. Dnes se veřejnosti představuje v celé své kráse,“ uzavřel ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka.
Slavnostní otevření Muzea Trojmezí se koná v pátek 22. července ve 14 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s vystoupením vojáků v dobových uniformách císařského vojska, přivítáním kněžnou Alžbětou Lukrécií, střelbou z děla či mušket, ukázkou dobových řemesel nebo ražbou těšínských mincí.
Muzeum trojmezí, jablunkovská pobočka Muzea Těšínska, se nachází na nároží Mariánského náměstí v centru města. Budova, tradičně označovaná jako Knížecí dům, náležela od sklonku 16. století rodu těšínských Piastovců. Přechodně v něm pobývala kněžna Sidonie Kateřina († 1594) a její vnučka Alžběta Lukrécie (1599–1653). Po její smrti knížectví i nemovitost získali z titulu českých králů Habsburkové, kteří jej vlastnili až do roku 1918. Sídlil zde například polesný či úředníci Těšínské komory, od poloviny 19. století do roku 1911 také Okresní soud Jablunkov. Poté dům sloužil různým komerčním či obytným účelům.
Foto a zdroj: Moravskoslezský kraj