Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceCestovní ruch

V Plzeňském kraji vyhlásí vesnici roku

Po dvouleté pauze bude v letošním roce opět vyhlášena Vesnice roku Plzeňského kraje. Soutěž, jejíž krajský vítěz postupuje do celostátního kola, má v roce 2022 s ohledem na situaci s epidemií covid-19 14 účastníků krajského kola.

Všechny přihlášené vesnice navštíví hodnotitelská komise během června. V srpnu pak bude slavnostní vyhlášení vítězů přímo v dané obci.

V letošním roce půjde již o 26. ročník soutěže Vesnice roku. Napříč ČR je přihlášeno celkem 175 obcí, Plzeňský kraj tentokrát má 14 přihlášených, v předchozím ročníku v roce 2019 šlo o 16 obcí. „Cílem soutěže je povzbudit obyvatele k aktivní účasti na životě v malých obcích, vyzdvihnout aktivity a akce místních spolků i samotných obyvatel. Důležitým přínosem soutěže je také upozornit na význam venkova a na to, co menší obce trápí,“ říká náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje, IT a evropských záležitostí Petr Vanka.

Během června navštěvuje hodnotitelská komise všechny přihlášené obce. „Návštěvu už za sebou mají v Kasejovicích, Kornaticích, Rakové, Kařezu, Příchovicích, Křenovech, Všekarech a Starém Sedlišti. Další kroky povedou komisi do Břas, Újezdu u Svatého Kříže, Liblína, Němčovic, Kozojed a Tlučné,“ doplňuje Petr Vanka.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 13. srpna 2022 ve vítězné obci, kde bude starostovi či starostce vítězné obce předáno kromě dalších cen i putovní žezlo pomyslné vlády nad krajem, které nyní opatrují v Pačejově – vítězné vesnici z roku 2019.

O soutěži

Soutěž Vesnice roku v Programu obnovy venkova je každoročně vyhlašována již od roku 1995. Cílem této soutěže je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci.

Soutěž byla poprvé vyhlášena Spolkem pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice. Od roku 1996 je jedním z vyhlašovatelů Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz měst a obcí ČR. Ministerstvo zemědělství se mezi vyhlašovatele připojilo v roce 2007.

Organizace soutěže probíhá ve dvou kolech – krajském a celostátním. Všechny přihlášené obce jsou nejprve hodnoceny v krajském kole. Do celostátního kola pak postupuje za každý kraj vždy maximálně jedna obec, které byla udělena Zlatá stuha v krajském kole. Vítěz celostátního kola soutěže postupuje do soutěže Evropská cena obnovy vesnice. Tuto soutěž vyhlašuje Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice (Europäische Arbeitsgeselschaft Landentwicklung und Dorferneuerung ARGE) ve dvouletém intervalu.

Foto a zdroj: Plzeňský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
465
IT
325
Dotace a Finance
1291
Odpady
237

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze