Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Cestovní ruch

Více peněz na kultivaci cestovního ruchu v Praze

Hlavní město Praha uzavře memorandum s Asociací hotelů a restaurací ČR a Prague City Tourism. Schválila to dnes Rada hl. m. Prahy. Město i hoteliéři plánují společně podporovat kultivovaný a trvale udržitelný cestovní ruch, rozvíjet Prahu jako atraktivní destinaci pro kongresy, konference či výstavy a propagovat město v zahraničí. Potřebné prostředky plánuje město získat zvýšením poplatku z pobytu ze stávajících 21 Kč na 50 Kč. Ten platí samotní turisté, tento krok tedy nebude mít negativní dopad na peněženky Pražanů, ani na rozpočet města.

Cestovní ruch v hlavním městě zaměstnává více než 100 000 obyvatel. Vybrané daně a jejich následné přerozdělení ale v rámci tzv. rozpočtového určení daní nemají vazbu na regiony a jejich ekonomickou aktivitu. Ačkoliv je tedy cestovní ruch významnou složkou pražské ekonomiky, Praha získává pouze zlomek z daňových výnosů, které z turismu plynou veřejným rozpočtům.

Poplatek z pobytu, který je jako jediný v oblasti cestovního ruchu přímým příjmem financí pro obce, představuje unikátní možnost, jak získat přístup k prostředkům, které budou investovány zpět do rozvoje udržitelného turismu s vysokou přidanou hodnotou a budování image Prahy jako kultivované a atraktivní destinace. Poplatek platí samotní turisté za každou noc strávenou v pražském ubytovacím zařízení při krátkodobém pobytu nepřevyšujícím 60 dnů. Zákon o místních poplatcích umožňuje od 1. ledna 2021 zvýšení sazby poplatku z pobytu z dosavadní hranice 21 Kč až na 50 Kč. Této možnosti již využily například Český Krumlov, Františkovy Lázně nebo Valtice, tedy obce, které mají o několik řádů menší objem cestovního ruchu než hlavní město.

V jiných, s Prahou srovnatelných evropských městech se výše těchto poplatků pohybuje od dvou EUR výše a města využívají tyto příjmy například na rozvoj infrastruktury nebo podporu cestovního ruchu. Právě k evropskému standardu výše ubytovacích poplatků by se Praha ráda přiblížila.

Na základě memoranda byl zpracován návrh novely pražské vyhlášky o místním poplatku z pobytu, který bude nyní rozeslán do připomínkového řízení. Po vypořádání připomínek se jím pak budou v následujících měsících zabývat jak Rada hl. m. Prahy, tak následně i zastupitelstvo. Pokud dají zastupitelé návrhu zelenou, nová sazba poplatku začne platit od počátku roku 2022.

Zdroj: TZ hl.m. Prahy

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
465
Energetika
542
IT
420
Dotace a Finance
1429
Zdravé město
9

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze