Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

České „smart city firmy“ se ukázaly na veletrhu v Budapešti

Velvyslanectví ČR v Budapešti ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade v Budapešti, statutárním městem Brnem, Regionální hospodářskou komorou BrnoJihomoravským inovačním centrem a statutárním městem Plzeň uspořádaly dne 24. 5. 2022 v Budapešti velkou prezentaci českých inovativních smart city řešení s názvem City for the Future Budapest 2022, které se zúčastnilo mj. přes 20 českých inovativních firem z oblasti smart city, a celkem ji navštívilo přes 350 návštěvníků (celkově se akce zúčastnilo přes 500 lidí) mj. i z některých dalších zemí regionu.

Na české straně měly svůj výstavní stánek následující firmy: Asio, AG Data, Certicon, Envipur, Datmolux, Future Farming, Hestego, Liko-S, Moram CZ, mmcité, Munipolis, Škoda Transportation, T-mapy, Vision Craft, Yedem, World from Space a Záchranka. Spolu s nimi zde měla stánek i exportní aliance Prvky pro smart city, v rámci které se prezentovala řešení českých firem Cyklohub, Data From Sky, EV Expert, HF Servis, Hutira Vision a RCD Radiokomunikace. Na akci byl i stánek města Plzeň, v rámci kterého se prezentovaly i plzeňské start-upy Amitia-ai, Jalud Embedded. a Timi Creation.

Před vstupem do výstavního pavilonu pak byla umístěna architektonická struktura Air Square od brněnského studia Kogaa a celou dobu výstavby u ní byla přítomna i nejnovější verze Škody Enyag iV.

Akce se pořádala ve spolupráci s největším maďarským svazem měst a obcí TÖOSZ, který v rámci této proexportní akce uspořádal svůj celostátní sněm svazových delegátů. Zástupci sněmu – většinou starostové maďarských měst a obcí – si tak mohli během akce prohlédnout i celou výstavní expozici a seznámit se s řešením českých firemMaďarského sněmu se zúčastnila i výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková a během akce došlo i ke slavnostnímu podpisu memoranda o spolupráci mezi maďarským a českým svazem měst a obcí. Na samotném sněmu vystoupil s prezentací i prezident exportní Aliance prvky pro smart city, který maďarským starostům představil česká inovativní řešení sdružená v alianci. Na maďarském sněmu vystoupili s přednáškou i zástupci měst Brna a Plzně.

Akce byla pořádána ve spolupráci i s dalšími partnery: maďarskou agenturou pro digitální blahobyt DJN (která má na starosti jak tématiku smart city, tak zároveň zastřešuje národní technologické aliance jako např. aliance umělé koalice, 5G či dronů), městem Debrecen (jakožto oficiálním partnerským městem statutárního města Brna – jedná se o partnerství druhých největších měst obou zemí) a regionálními hospodářskými komorami z Krakova, Košic a Debrecenu (jakožto oficiálními partnery Regionální hospodářské komory Brno). Na akci tak byli přítomni i vystavovatelé z MaďarskaSlovenska a Polska (polské řešení solárních laviček bylo nakonec prezentováno v rámci stánku české firmy Moram CZ).

Co se týče univerzitního rozměru, tak hlavním partnerem akce byla maďarská univerzita ve Starém Budíně (Óbuda University), jejíž rektor Levente Kovács akci zahájil společně s prezidentem maďarského svazu města a obcí Jenö Schmidtem, a velvyslancem v ČR Tiborem Bialem, který v rámci svého vystoupení představil formou krátkého videa i jednotlivé firemní vystavovatele (video je možné shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=vFXlYIa-MHc).

Starobudínská univerzita, v čele jejíhož kolegia je ministr financí Mihaly Varga, patří mezi největší technické univerzity v Maďarsku a nyní buduje tři velké vědecko-technické parky: park zaměřený na technologie budoucnosti, park na technologie využitelné v armádě a bezpečnostních složkách a park na mechatronické technologie. Univerzita se na akci prezentovala v rámci společného stánku s maďarským mobilním operátorem Yettel, který většinově patří skupině PPF. Na okraji akce proběhla i jednání Starobudínské univerzity s děkanem strojní fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

V rámci více než 350 návštěvníků se s českými firmami potkala celá řada představitelů maďarských měst a obcí jako např. starosta města Budapešť, starosta města Pětikostelí (Pécs), starosta maďarského modelového smart city města Monor, zástupců městských firem jako např. dopravních podniků měst Budapešť či Debrecen, zástupců státních složek jako např. Úřadu pro správu maďarských silnicMaďarské dopravní policie, či zástupců soukromých firem z různých smart city oblastí. Akce se rovněž zúčastnili i zástupci velkých energetických firem MVM (konkrétně dceřiné firmy pro smart city MVM Optimum) a E.On.

Při přípravě akce byl použit registrační software B2Match, díky čemuž měly české firmy možnost si předem domluvit schůzky s maďarskými návštěvníky. Před akcí se do systému zaregistrovalo přes 400 účastníků, další osoby se pak registrovaly až na místě.

Hlavním návštěvníkem akce byl pak starosta města Budapešť Gergely Karácsony, který se akce zúčastnil na osobní pozvání velvyslance ČR v Budapešti Tibora Biala. Budapešťský starosta strávil na akci téměř celé dopoledne a potkal se v doprovodu českého velvyslance s celou řadou českých firem.

Akce byla zakončena tombolou pro maďarské starosty, kdy ceny dodané českými firmami slavnostně předal generální tajemník maďarského svazu místních samospráv TÖOSZ.

Firemní expozice byla stejně jako minulý rok nascenována metodou 3D scanu, tak aby byla pro české firmy použitelná i po skončení akce. Celou expozici je možné si prohlédnout zde: https://my.matterport.com/show/?m=pPajkmQrdqg

Stejně tak byla metodou 3D scanu nasnímána i architektonická struktura Air Square https://my.matterport.com/show/?m=fdJ4Nucjq6i.

Večer před akcí pak uspořádalo Velvyslanectví ČR v Budapešti ve spolupráci s budapešťskou kanceláří CzechTrade networkingové setkání pro vystavovatele, během kterého náměstek primátora Budapešti zodpovědný za oblast smart city Gábor Kerpel-Fronius seznámil účastníky akce s plány budapešťské radnice na budoucí rozvoj maďarské metropole.

Akce byla podpořena projektem ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Budapešti, financovaném Ministerstvem průmyslu a obchodu a rovněž podpořena i sítí Enterprise Europe Network. Velký dík za finanční podporu pro zapojené jihomoravské firmy realizovanou v rámci projektu „Centrum mezinárodního obchodu“ patří také statutárnímu městu Brnu. Na akci přispělo i město Debrecen.

Z celé akce bylo vytvořeno video, které je možné shlédnout zde: https://youtu.be/sBpvBQsqH4A4

Foto a zdroj: Kurzy.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
440
Energetika
498
IT
365
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze