Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré městoIT

  Digitální technické mapy usnadní rozvoj měst a obcí

  Image

  Díky projektu Digitální technické mapy (DTM) má v roce 2024 nastat revoluce ve sdílení dat v oblasti územního plánování a stavebnictví. V současné době probíhá sběr podkladů nutných pro zveřejnění velice podrobných map ve vysokém rozlišení, ve kterých budou zakresleny všechny silnice, budovy, inženýrské sítě a další důležité informace. Data budou on-line volně přístupná veřejnosti, obcím i stavebníkům. Jelikož se mají na vytvoření a aktualizaci DTM podílet také města a obce, uspořádal Pardubický kraj zaměstnancům samospráv odborné školení.

  Seminář se v prostorách krajského úřadu uskutečnil ve středu 25. ledna a zúčastnili se jej pracovníci městských úřadů obcí s rozšířenou působností zabývající se investicemi, informačními technologiemi a stavebním řádem. „Řešili jsme hlavně technické věci, které jsou potřeba k zavedení DTM do praxe. Tedy jaká data mají obce do DTM dodat, jakým způsobem, do kdy a jak se celkově připravit na tuto výzvu. Jsem rád, že si účastníci jsou vědomi nejenom povinností vyplývajících ze zavedení DTM do praxe, ale i výhod, které jim projekt přinese. Obce mohou využít podkladové snímky a data pro tvorbu vlastních pasportů zeleně, parkovacích míst, sečených ploch a dalších agend. Díky podkladovým a vektorovým datům poskytnutým od kraje mohou vyhodnotit vlastní dopravní infrastrukturu i průběh technických sítí. Takže jsme neřešili pouze úkoly, ale také příležitosti a jak s DTM následně pracovat v praxi při rozvoji měst a obcí. V tuto chvíli máme nasnímkované celé území kraje a plánujeme data poskytnout zdejším samosprávám,“ vysvětluje radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr. Zpětná vazba účastníků mířila především k tomu, jaká konkrétní data obce dostanou a na co je mohou použít. Zástupci samospráv se také zajímali o nutné úpravy smluv a další zákonné povinnosti, které jim ze zavedení DTM do praxe vyplynou. Pardubický kraj letos plánuje uspořádat další podobné semináře a metodicky pomáhat obcím v regionu s přípravami na spuštění projektu.

  Jak mají digitální mapy pomáhat v praxi?

  DTM jsou jedním ze základních kamenů digitalizace stavebního řízení, jejich zavedením dojde k významnému zlepšení a usnadnění využívání podrobných informací o dopravní a technické infrastruktuře a dalších stavebních a technických objektech a zařízeních. Stavebníci se tak například při plánování snadno a rychle dozví detaily o pozemku a přilehlém okolí.  Základní rozlišení veřejně přístupných map bude zhruba třikrát detailnější, ze stávajících 12,5 centimetrů na pixel budou nové datové sady v rozlišení 5 centimetrů na pixel.

  Tvorba mapových podkladů byla krajům uložena novelou zákona o zeměměřictví. Projekt je náročný nejenom časově, ale i technicky. Za kompletní dodání podkladů Pardubický kraj smluvním partnerům zaplatí přes 237 milionů korun, 196 milionů si však zajistí z dotace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost vyhlášeného ministerstvem průmyslu a obchodu.

  Foto a zdroj: Pardubický kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze