Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  AkceChytré městoIT

  DigiVill: Sympozium DIGITALIZACE pro venkovské obce

  Další setkání mají za sebou účastníci aktivit projektu DigiVill, který je věnován využití digitalizace ve veřejné správě. Projekt je podpořen z programu Interreg Rakousko – Česká republika a aktivně se ho už více jak dva roky účastní desítky zástupců obcí a krajů z Vysočiny, Jihočeského a Jihomoravského kraje a dále ze země Dolní Rakousko. Říjnové setkání bylo situováno do obce Rabenstein an der Pielach. Cílem této části projektu bylo představit příklady dobré praxe při zavádění elektronizace veřejné správy ve spolkové zemi Dolního Rakouska a českých regionů, řešení praktických situací pomocí digitálních nástrojů, seznámení se s výsledky průzkumu organizovaného akademiky vídeňské vysoké školy, představení projektu Digitálního domu v Tullnu, nebo popis přínosů zavádění širokopásmového internetu na rakouském venkově a další.

  V rámci jednání u kulatých stolů se hosté mohli navzdájem informovat o zkušenostech využívání digitálních médií v obcích, zásadní byly poznatky o sdílení informací na konkrétní věkové a cílové skupiny, srozumitelnost elektronických informací a také definování hrozeb, které mohou při neprofesionálním vedení komunikace vyvolat i paniku. V rámci skupin bylo zmíněno i téma kvalitního života ve stáří s digitální podporou s tím, že je třeba více rozvíjet tzv. telemedicínu, která i formou konzultace může částečně nahradit v nedostupných oblastech přístup ke zdravotní péči, dále byla zmíněna potřeba vstřícného přístupu při sdílení informací prostřednictvím moderních médií směrem k seniorům. Velkou příležitostí pro digitální komunikaci jsou nejen na venkově aktivity spojené s digitální participací. Občané mohou v rámci připravených anket hlasovat např. o rozvojových projektech, o cílení kapitol rozpočtů, rozhodují např. o názvech nových ulic – a to pouhým kliknutím v připravených mobilních aplikacích.

  Veškeré plány a snahy obcí i jejich organizací využívat maximálně nové technologie a moderní aplikace jsou však podmíněny internetovým pokrytím konkrétního území, dostupností internetu a také připraveností samospráv zavádět novinky v rámci fungování obce. I digitalizaci úřadů byla věnován v rámci sympozia velký prostor. Postupně jsou do elektronické podoby převáděny veškeré stavební a projektové dokumenty, obce prostřednictvím chytrých aplikací řídí veřejné osvětlení, plánují svážení odpadů, vedou evidenci docházky, sledují pracovní nasazení technických pracovníků, odečítají spotřebu vody nebo zabezpečují veřejné objekty.

  Další vzdělávací seminář pro realizátory agendy MA21, veřejné správy a neziskového sektoru je naplánován na listopad v Telči.

  Foto a zdroj: Kraj Vysočina

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze