Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Dobrá praxe z Německa

Efektivní dům plus vytváří více energie, než spotřebují jeho obyvatelé

Německé stavebnictví spotřebuje 40 % veškeré energie země, potenciál pro úspory je značný. Cestou jsou aktivní domy, které vyrábějí více energie, než spotřebují. Pozitivní energetickou bilanci jim vyrábí solární energie a tepelná čerpadla. Přebytky energie se využívají k nabíjení elektromobilů, skladují se a případně dodávají do sítě. Představa, že bydlíte v domě, ve kterém neplatíte za energii, ale ještě za ni dostáváte zaplaceno, se tady stává realitou. Iniciativu Efektivní dům plus zahájilo německé Ministerstvo životního prostředí, které má v gesci odbor stavebnictví pro celé Německo.

Effizienz haus plus berlín ->

Pod tímto názvem se ukrývá dům spojený s elektromobilitou. Je příkladem nové kvality bydlení a přístupu k výrobě energií. Nejde ale o jeden dům, ale o nový trend v Německu, které se rozhodlo transformovat svoji energetiku (Energiewende). Tento konkrétní dům byl však první svého druhu nejen ve Spolkové republice, ale i v celé Evropě.

Pilotní a demonstrační projekt Ministerstva životního prostředí si dal za úkol ukázat směr architektury budoucnosti v souladu se strategií Energiewende a měl splňovat čtyři základní kritéria:

> Ochranný obal chránící obyvatele domu před vnějšími vlivy počasí apod.

> Zajištění komfortu a pohodlí a splnění estetických kritérií vzhledu domů a jeho přirozenou integraci do okolí

> Energetická soběstačnost – elektrárna, zdroj tepla a tankovací stanice zároveň, tedy výroba takového množství energie, že i přes celoroční napájení dvou elektromobilů a dvou elektrokol je energetická bilance plusová

> Použité materiály a technologie – ekologické a ze 100 % recyklovatelné.

Dům, sloužící jako demonstrační centrum inovativních technologií ve stavebnictví, byl otevřen 7. prosince 2011 a akce se zúčastnila i kancléřka Merkelová. Architektonickou soutěž na dům vyhrál v konkurenci 26 návrhů ateliér Werner Sobek ze Stuttgartu. Projekt má v sobě českou stopu, protože tvůrci se inspirovali brněnskou vilou Tugendhat.

Dům testovaly za reálných podmínek střídavě ob rok dvě rodiny vybrané z 600 dobrovolníků. Denně byl otevřený pro veřejnost, pořádaly se zde odborné prezentace a osvětové akce. Celkem iniciativa generovala po celém Německu 36 objektů, už na komerčním základě.

Z velké části se jednalo i o výzkumný projekt, do kterého bylo zapojeno více vědeckých institucí. Cílem přesných měření bylo dokázat, že projekt domu, který vyrobí více energie, než spotřebuje, je reálný. Odhadovaná cena domu bez dotací na komerčním základě je o 10 až 20 % vyšší než u klasické srovnatelné stavby.

Aktiv stadthaus Frankfurt nad Mohanem

Projekt panelového domu o 72 nájemních bytech iniciovala firma ABG Frankfurt, vlastník tohoto domu. Projekt vypracovala architektonická kancelář HHS-Planer + Architekten Kasselu. Aktiv Stadthaus řeší komplexně bydlení, zásobování energií, čistou mobilitu, car sharing, nabíjení elektrokol a má pozitivní energetickou bilanci. Jen přebytek elektrického proudu představuje 43 622 kWh/r. Dům zahrnuje i další novinky, např. získávání tepla z odpadních vod, touchpad-display, na kterém jsou zobrazeny okamžité toky energie v jednotlivých bytech. Nájemníci mohou tak v reálném čase ovlivňovat svoji spotřebu na základě zobrazených údajů. Aktiv Stadthaus byl otevřen v létě 2015.

Fertighauswelt Wuppertal

Ve městě Wuppertal vzniklo Centrum vzorových domů (FertighausWelt Wuppertal) s 19 montovanými domy. Provozovatelem je Spolkový svaz německých montovaných domků. Zajistit přenesení principu energetické efektivity z jednotlivých domů na obytnou čtvrť znamenalo propojit všechna obydlí do sítě (smart grid), v jejímž rámci si domy mezi sebou vyměňují informace o energetických tocích tzv. living lab.

Další podrobnější informace o těchto projektech najdete na www.forschungsinitiative.de

Kdo je Tadeáš Rusnok

Vystudoval na VŠB v Ostravě. Od roku 1989 žije v Berlíně. Do konce roku 2018 byl předsedou představenstva Německo-českého a německo-slovenského hospodářského sdružení DTSW. Nyní pracuje pro firmu Smart plan. Dlouhodobě se zabývá německou transformací energetiky.

 

Autor: Tadeáš Rusnok

Nejčtenější kategorie
Chytré město
440
Energetika
498
IT
365
Dotace a Finance
1353
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze