Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré město

  Dostupné a udržitelné bydlení ve strategickém plánování sídel

  V posledních letech je stále častěji diskutováno téma kvality života ve městech, se kterým souvisí i otázka dostupnosti bydlení a jeho ekonomické, sociální i environmentální udržitelnosti. Problematika bydlení byla taky v centru pozornosti výzkumného projektu „Dostupné a udržitelné bydlení ve strategickém plánování sídel“, kterého se Svaz měst a obcí ČR účastnil v roli aplikačního garanta.

  Předmět výzkumu

  Předmětem výzkumu bylo dostupné bydlení (ne ovšem bydlení sociální) a jeho udržitelnost. Cílem výzkumu bylo popsat aspekty s podstatným i skrytým dopadem na dostupnost a udržitelnost bydlení ve městech a obcích a zkoumat možnost ovlivnit tyto faktory prostřednictvím strategických plánů samospráv. Dle Ženevské Charty OSN o udržitelném bydlení z roku 2015 byla udržitelnost bydlení chápána komplexně, tj. jako průnik agend environmentální, ekonomické, sociální a kulturní, a zároveň z hlediska organizačně-manažérského zabezpečení implementace těchto čtyř agend. Strategický plán byl jako klíčový dokument zvolen pro svou strukturu (vize> strategie> politika> opatření), svou mezioborovost (umožňuje pokrýt všechny čtyři roviny udržitelnosti), důraz na organizační zabezpečení navrhovaných směrů rozvoje (propojení na řízení a implementaci) i výrazovou flexibilitu (oslovuje široké spektrum aktérů).

  Dostupnost výsledků projektu

  Souhrnné výsledky výzkumu bude možné najít v knize Dostupné a udržitelné bydlení ve strategických plánech sídel, která je v aktuálně ve fázi edice a po dokončení bude zveřejněna na webové stránce SMO ČR. Klíčové kapitoly této publikace budou reflektovat:

  • paradigma udržitelnosti bydlení a jeho propojení na strategické plánování měst a obcí,
  • bytové politiky v ČR i zahraničí a jejich hlavní determinanty (v ČR jde např. o privatizaci bytového fondu, fragmentárnost majetkové držby či fenomén chudých vlastníků),
  • trh s bydlením v ČR, jeho determinanty, příčiny selhávání a externality,
  • popis 30 opatření, které mohou města a obce zavést na podporu dostupnosti a udržitelnosti bydlení na svém území

  Dokument k projektu

  Na webové stránce SMO ČR bude zveřejněna brožura Dostupné a udržitelné bydlení ve strategických plánech sídel – výběr klíčových zjištění a souvislostí. Brožura bude obsahovat krátký přehled hlavních zjištění o současném trhu s bydlením a o bytové politice v ČR, jako i seznam 30 opatření a jejich krátké charakteristiky.
  Výstupy z projektu přinášíme i ve svazovém časopisu INS, v květnovém čísle najdete článek zaměřený blíže na avizovaných 30 opatření. Podíváme se především na jejich vzájemné souvislosti a to, jak může promyšlený výběr a vzájemné propojení vybraných opatření přinést synergické efekty ve prospěch bydlení v dané lokalitě.
  SMO ČR připravuje v spolupráci s ČVUT a dalšími zainteresovanými stranami několik informačních aktivit, odborných seminářů a programů celoživotního vzdělávání. Tyto budou propagovány obvyklým způsobem a v adekvátním časovém předstihu.
  Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  254
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze