Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoEnergetika

ECOBAT získal oprávnění k provozování kolektivního systému. Nově nabízí řešení pro průmyslové a startovací baterie

Image

ECOBAT se stává prvním kolektivním systémem v České republice, který získal oprávnění k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů. ECOBAT nově může zastupovat výrobce a dovozce přenosných, průmyslových a startovacích baterií, kteří pro své legislativní povinnosti zvolí kolektivní plnění. Zároveň je oprávněn zajišťovat zpětný odběr všech baterií bez ohledu na to, zda jsou odebírány od spotřebitelů nebo od jiných konečných uživatelů (firmy, organizace, úřady apod.). Oprávnění bylo uděleno Ministerstvem životního prostředí na dobu neurčitou.

Spotřeba baterií rok od roku roste. Přibližně z 85 % budou využívány pro e-mobilitu, z dalších 13 % pro úložiště energie a jen ze 2 % ve spotřební elektronice. S nárůstem poptávky baterií jde ruku v ruce také rozšíření sběrné sítě, nutnost třídění baterií, bezpečnost a prevence při jejich skladování, a současně rozvoj a zefektivnění služeb, které nově ECOBAT nabízí.

ECOBAT svoje služby poskytuje také všem výrobcům a dovozcům registrovaným u kolektivních systémů (ASEKOL, ELEKTROWIN, RETELA) zajišťujících zpětný odběr a recyklaci vysloužilých elektrospotřebičů. Získané oprávnění umožní maximálně efektivní plnění povinností stanovených zákonem VUŽ i v této oblasti. Vzájemná a výjimečná spolupráce v ČR mezi kolektivními systémy se týká všech skupin baterií integrovaných do elektrozařízení.

„Pro získání nového oprávnění jsme splnili veškeré zákonné požadavky vyplývající z nové legislativy,“ říká Kateřina Vránková ze společnosti ECOBAT. „Z udělení oprávnění máme velkou radost, ale je to jen začátek. Získání oprávnění je pro ECOBAT důležité k rozvoji nových služeb. Už v příštím roce nás neminou další výzvy spojené s připravovaným nařízením Evropské Unie, které mimo jiné přináší další rozšíření skupin baterií, ambicióznější cíle sběru a kvót recyklace a mnoho dalších povinností, takže nudit se rozhodně nebudeme.“ 

Za obdrženým oprávněním je minimálně dvouletá práce, a to nejen týmu ECOBAT. Do procesu se zapojilo přes 1400 výrobců, kteří podepsali smlouvu o kolektivním plnění pro všechny skupiny baterií. Velkou podporou jsou také spolupracující města a obce. „Ve velmi krátkém čase jsme společně vytvořili potřebnou veřejnou sběrnou síť pro startovací baterie. Poděkování určitě patří i dalším partnerům, bez kterých by projekt nebyl kompletní“, dodává Vránková.

ECOBAT je česká nezisková společnost založená v roce 2002 výrobci baterií – značek Bateria, GP, Panasonic a Varta, Energizer, Duracell – s cílem umožnit výrobcům a dovozcům splnit povinnost zpětného odběru pro český trh. ECOBAT dává použitým bateriím nový život a řadí se k evropské špičce v jejich sběru. Odpadní baterie lze pohodlně a zdarma odevzdat na jednom z 27 000 sběrných míst. ECOBAT organizuje jejich sběr, proces třídění a recyklace. ECOBAT je zapojen do aktivit ČAObH, je členem evropské asociace EUCOBAT sdružující národní systémy zajišťující sběr baterií a partnerem evropského sdružení RENEOS, které pro výrobce baterií zajišťuje sběr, opakované použití, přepravu a recyklaci lithiových baterií.

Kontakty pro média:

Martina Vokrouhlíková, 734 572 971
martina.vokrouhlikova@gmail.com
Kateřina Vránková, 605 074 261

ECOBAT s.r.o., ecobat@ecobat.cz, www.ecobat.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
424
Energetika
484
IT
344
Dotace a Finance
1326
Odpady
242

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze