Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoIT

Gordic: Platby v Portálu občana: snadné jako v e-shopu

Image

V e-shopech jsme si dávno zvykli provést platbu přes elektronické bankovnictví pomocí údajů z platební karty nebo namířením chytrého telefonu na QR kód. Zároveň ve svém profilu jasně vidět, kolik která položka stojí i jaká je souhrnná částka.

Komfort celé škály platebních možností si lze nyní dopřát i při úhradě místních poplatků. Chápeme, že jakékoliv placení asi neokupuje v žebříčku oblíbených aktivit nejvyšší příčky, ale když už to být musí, tak ať to máme rychle a snadno za sebou. A tím se řídí i vývoj Portálu občana od firmy Gordic.

Celý proces plateb místních poplatků lze shrnout do tří kroků:

1) Zobrazení poplatků

Do Portálu občana vstupuji pomocí přihlášení s ověřením totožnosti. V úvodním přehledu vidím dlaždici poplatků se souhrnnou informací, kolik položek mi zbývá uhradit a jaký počet je již po splatnosti. Po kliknutí na dlaždici se zobrazí úplný výčet plateb, které mě čekají i termíny splatnosti každé z nich. Jelikož jsme zvyklí platit nejdříve to, co „hoří“, portál automaticky řadí poplatky podle termínu splatnosti. Pokud bychom se dostali do prodlení a splatnost tzv. prošvihnuli, konkrétní platba získá zářivě červenou „ozdobu“ pro ještě výraznější výstrahu.

2) Platební možnosti GoPay

Po kliknutí na tlačítko „Zaplatit“ u konkrétního poplatku se zobrazí tři možnosti – údaje pro ruční zadání bankovního převodu, QR kód s předpisem pro platbu a online platba prostřednictvím brány GoPay.

3) Platba odeslána

Již po krátké chvíli se mi v prostředí portálu objeví, že byly peníze městu odeslány. Oproti vypisovaným složenkám nebo manuálnímu přepisu do bankovnictví tak nemusím tápat, zda jsem svojí chybou nenasměroval platbu špatně a nezpříjemnil někomu pár stokorunami život, nebo v lepším případě kontrolovat několik dní po sobě v bankovnictví, zda se nevrátí platba nazpět s notifikací o nemožnosti doručení.

Samozřejmě k samotnému zaúčtování na úřadu dochází až s nějakým časovým odstupem, já však již po odeslání získávám důležitý kus jistoty a možnost poplatek (obvykle na rok) z hlavy vypustit.

Výhody platebního procesu ocení nejen občané, ale i městský či obecní úřad. Jeho pracovníkům přichází peníze na definované účty i s potřebnými informacemi pro další nasměrování i navazující účetní evidenci.

VÝHODY:
  • Přehledné zobrazení neuhrazených poplatků
  • Chronologické seřazení blížících se plateb
  • Upozornění na neuhrazenou částku poplatku
  • Platba pomocí QR kódu nebo brány GoPay

Foto a zdroj: ISVS

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze