Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Kalkulačka pomáhá obcím porovnat svou vybavenost

SMS ČR se Sociologickým ústavem AV ČR, v.v.i. a Univerzitou Hradec Králové v rámci společného projektu zaměřeného na mapování vybavenosti venkova v České republice vytvořily kalkulačku, v níž si může každý porovnat vybavenost konkrétní obce službami.

Kalkulačka slouží k porovnání, zda je určitá obec vybavena službami lépe nebo hůře, než je v Česku u srovnatelných obcí běžné. Bere přitom v úvahu velikost obce, její polohu, populační vývoj a turistický ruch. Po výběru konkrétní obce, nebo po ručním zadání parametrů, nástroj spočítá, kolik procent obcí odpovídajících zvoleným charakteristikám je vybaveno jednotlivými službami. V porovnání jsou zahrnuty například pošty, školy, prodejny potravin, čerpací stanice, dětská hřiště, ordinace lékařů nebo restaurace.

Kalkulačka je volně přístupná na internetových stránkách Sociologického ústavu AV ČŘ zde. Výpočet je možné provést pro obce s méně než 3000 obyvateli.

Pro efektivní řízení celé regionální politiky musíme vycházet z dostatečné datové základny. Sdružení místních samospráv ČR k tomuto přispělo nemalým dílem i díky terénnímu šetření, které se uskutečnilo v uplynulých letech v obcích po celé České republice. Shromážděné údaje nám poskytují velice dobrou představu o tom, které regiony jsou na tom z hlediska základní vybavenosti obcí hůře. Nikoliv překvapivě se často jedná o oblasti ležící na hranicích krajů, tedy ve vnitřních periferiích,“ říká Oldřich Vávra, první místopředseda SMS ČR.

Kalkulačka vychází z dat geoinformačního systému AGIS, který vyvinulo SMS ČR ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. AGIS na jednom místě kombinuje a zpřístupňuje data z různých registrů a databází spolu se zmiňovaným unikátním terénním šetřením. Všechny obce v České republice mohou tento systém využívat zdarma.

Projekt „Změny vybavenosti venkovských obcí základními službami a dopady na jejich obyvatele“ reaguje na aktuálně probíhající diskuse o regionální politice v České republice, které se týkají občanské vybavenosti a různých druhů infrastruktur v obcích. Ve veřejné diskusi se často prosazuje názor, že z českých vesnic postupně mizí různé druhy služeb a že tento úbytek znamená ohrožení kvality života na venkově. Cílem projektu je vytvořit solidní datovou základnu využitelnou pro analýzu skutečně existující vybavenosti venkova a jejích změn. Výzkumný tým úzce spolupracuje s Ministerstvem pro místní rozvoj a se Sdružením místních samospráv ČR.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: SMS ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze