Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Komunální budoucnost z Hané

Cenově přijatelná alternativa ekologického štěpkovače pro čistá města

Česká firma LASKI ze Smržic se již 28 let zabývá vývojem a výrobou komunální techniky. Štěpkovače dřeva jsou jedním ze čtyř hlavních výrobních programů. Firma je nabízí v ucelené řadě, přičemž současná třetí generace těchto pomocníků nese označení LS 160.

Manipulace s nimi je jednoduchá. Tyto stroje můžete mít na přívěsu do 750 kg, na přívěsu se stavitelnou ojí, na pásovém podvozku s ručním nebo dálkovým ovládáním nebo pro agregaci za traktor i s možností popotahovat po pracovišti osmitunovou vlečku. U verzí s motorem si můžete vybrat z pohonných jednotek na benzin nebo na naftu, které splňují nejpřísnější ekologické limity. Momentálně se jedná o Stage V. Pro ekologicky nejnáročnější zákazníky firma LASKI vyvíjí plně elektrický štěpkovač LS 160 A na akumulátory. Ovšem lidé z LASKI připouští, že se nebude jednat o levný stroj.

Jak víme, ekologické snahy politiků ve městech se stupňují a obyvatelé si čím dál více váží čistějšího prostředí a ovzduší. Ovšem v první řadě jde především o cenu. Proto se ve firmě LASKI rozhodli vyvinout a nabízet alternativní řešení mezi stroji s „levným“ provozem na neekologické klasické ropné produkty a lokálně bezemisním, ale na pořízení drahým strojem na elektřinu. Zvolili proto pohon na LPG.

Plynová bomba je na 11 kg plynu. Zásoba plynu přitom vydrží štěpkovači až 5 hodin. Mimochodem, stejné plynové bomby se používají ve firmách na vysokozdvižných vozících.

Kladné ohlasy na informaci o vývoji štěpkovače na plyn přišly převážně ze západních zemí Evropy. Zejména z Francie, proto tamní dealeři firmy LASKI již obdrželi první stroj pro zkoušky v pracovním provozu. Pohon na plyn se jeví jako ideální reálné řešení pro nízkoemisní stroje na údržbu měst. Nestojí ranec peněz jako bateriové stroje a přitom jsou jejich exhalace minimální.

Vyplatí se tedy pořídit si štěpkovač na plyn? Možná se ta výdrž zdá málo pro osmihodinovou, ale stroj řady LS 160 bez problému utahá tři pracovníky po jedné hodině intenzivního plnění štěpkovače dřevem.

LS 160 PG Track je výkonný kompaktní štěpkovač dřevní hmoty

Další stroj z řady štěpkovačů třetí generace LASKI LS 160 PGB

Firma lASKI prošla od založení v roce 1992 rozsáhlými vývojovými změnami. Ze zakládajících 3 pracovníků se rozrostla na nynějších více než 60 zaměstnanců a stala se jednou z nejdůležitějších firem na Moravě. Velký důraz klade na trvalou inovaci výrobního sortimentu. Neustále se věnuje rozvoji svých výrobků, kterých je v současné době více než 60 typů. Ročně si firma klade za cíl vyrobit minimálně 3 nové nebo inovované výrobky. Svými výrobky přispívá ke zlepšení životního prostředí. Mezi zákazníky společnosti LASKI patří města a obce, technické služby, správa a údržba silnic, arboristické firmy i drobní zahrádkáři.

 

Lukáš Beránek

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze