Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Liberecký kraj je chytřejší. Moderními technologiemi šetří vodu, elektřinu a odbourává byrokracii

Zrychlit, ušetřit, zlepšit. Do těchto tří slov lze shrnout hlavní myšlenky vize koncepce s názvem Chytřejší kraj pro Liberecký kraj. Jejím cílem je zkvalitnit služby veřejné správy i usnadnit život obyvatelům a návštěvníkům regionu. Za uplynulý rok se naplňování této koncepce dařilo a pokračovat bude i v roce letošním. Dokládá to výroční zpráva Akčního plánu koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj za rok 2021.

„Do budoucna by měl kraj představovat efektivní organizaci, kde funguje komunikace mezi odvětvími, jednotlivé subjekty o sobě ví a společně plánují a koordinují své aktivity v oblasti využití chytrých technologií. Ušetří se tím čas, náklady a energie a výsledek společné práce bude kvalitnější a efektivnější. To vše s využitím lokálních zdrojů,“ uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

  • Liberecký kraj se tak začal zbavovat papírování a přišel s elektronickým podepisováním materiálů do krajské rady a zastupitelstva. Také rozšířil způsoby přijímání žádostí o dotace z krajského rozpočtu o možnost podat je pouze elektronicky s využitím elektronického podpisu.
  • Vznikly projekty na instalaci fotovoltaických elektráren na budovách v majetku kraje, jimiž jsou Gymnázium Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou, Gymnázium v České Lípě a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola v Liberci.
  • Podařilo se rovněž zpracovat pilotní projekty pro dálkové odečty energií a instalaci chytrých čidel na objektech, v nichž sídlí krajské příspěvkové organizace Oblastní galerie Liberec a Vlastivědné muzeum v České Lípě, zpracovat metodiku pro hospodaření s vodou a uskutečnit projekt Hospodaření se srážkovou vodou na Obchodní akademii v České Lípě a také zadat zpracování studie proveditelnosti pro realizaci juniorního centra kybernetické bezpečnosti na Střední průmyslové škole v České Lípě.
  • Liberecký kraj rovněž připravuje obyvatele na to, jak bude vypadat a jaké potřeby bude mít trh práce v budoucnosti a pracuje na zlepšování dovedností žáků na krajských školách v oblasti digitální ekonomiky či IT dovedností. Proto bylo zadáno zpracování studie proveditelnosti pro realizaci juniorního centra kybernetické bezpečnosti na Střední průmyslové škole v České Lípě.
  • Akční plán koncepce Chytřejší kraj pro Liberecký kraj se podrobně zabývá tématy i z dalších oblastí života. V dopravě pracuje kraj na záměru shromažďovat dopravní data z individuální a veřejné hromadné dopravy proto, aby se zlepšila informovanost o dopravě a jejím plánování.
  • Samotný krajský úřad pracuje na systému on-line sledování podaných úředních dokumentů, rovněž zlepšuje systém datové architektury, který umožní účinnější správu, poskytování a především vyhodnocování dat.

Zdroj: Liberecký kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze