Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoOsobnosti

Mikulov a jeho podnikatelé

Starosta města a senátor Rostislav koštial místní podnikatele dlouhodobě podporuje

V Mikulově je krásný zářijový den, lidé kupují burčák a u vinařů ochutnávají vína. Za dva dny by začalo Pálavské vinobraní, nebýt toho, že muselo být z důvodu vládních opatření proti šíření koronaviru zrušeno. Nejenom o tom si povídáme.

Předtím, než se Rostislav Koštial stal starostou Mikulova, sám podnikal, a tak dobře ví, co podnikatelé potřebují. „Když jsem nastupoval na radnici, podnikal jsem ve vinohradnictví a jako OSVČ jsem poskytoval poradenství v zemědělských firmách. Po nástupu do politiky jsem podnikání výrazně utlumil.“

Rostislav Koštial sám aktivně přispěl k opravě známé křížové cesty na Svatý kopeček v Mikulově a věnoval část rodinných prostředků na opravu kaple Božího hrobu, v níž je socha Ježíše Krista. Na opravu kaple získal nejprve milion korun z projektu MAS a pak oslovil církev s žádostí, aby se na projektu podílela 10% kofinancováním. Protože církev neměla finanční prostředky, rozhodl se věnovat vlastních 100 tisíc korun a dalšími 20 tisíci přispěl na restaurování obrazu z kostela sv. Šebestiána, který nyní visí na mikulovském zámku. Na záchranu křížové cesty vymyslel projekt Adoptuj si svoji kapličku. Donátoři (mezi nimi jsou nejenom místní podnikatelé), se kterými se domluvil, osm let poskytovali prostředky na opravu jednotlivých kapliček. „Poslední dobou již křížová cesta na Svatý kopeček potřebuje další opravy, právě včera jsme o tom jednali s církví. Poslední tři roky, kdy jsme již neměli s církví smlouvu, jsme na stav památky neměli přímý vliv. Z naší strany jsme ale opět nabídli pomoc,“ říká Rostislav Koštial.

Na webových stránkách města optimisticky vybízíte občany Mikulova k procházce či posezení s přáteli.

Co se týká počtu osob pozitivně testovaných na covid, Mikulov prakticky zůstal ušetřen. Pouze jeden člověk se nakazil při hospitalizaci v nemocnici v Břeclavi a jeden na jednání v Praze. A někteří lékaři, např. kolega ze Senátu profesor Žaloudík, upozorňuje, že sice pořádáme hon na osoby nakažené koronavirem, ale nesledujeme další patogeny, které jsou mnohem nebezpečnější.

Potřebují podnikatelé podporu města v době koronaviru a samozřejmě i v běžné době?

V době šíření koronaviru jsme od začátku i v rámci naší politické strany upozorňovali vládu, že malí živnostníci jsou „vypnutím“ podnikání skutečně ohroženi. Když se pak jednalo o snížení či odpuštění nájmů podnikatelům, na zastupitelstvu města jsem inicioval, abychom chvíli vydrželi, protože kompenzace nájmů je úkolem vlády. Nájemcům městského majetku jsme jako město odpustili 50 % nájmu za rozhodnou dobu, stát zaplatil také 50 %. To znamená, že v rozhodné době měli podnikatelé bezplatné nájmy.

Doba, kdy krize podnikání v souvislosti s koronavirem nastala, navazovala na zimní období, kdy se podnikatelům například v turistice a pohostinství daří méně a dluhy narůstají. Pomoc tedy nutně potřebovali. Co se týká návštěvnosti, prakticky jsme si zavzpomínali na „mrtvé město“, jaké jsme tu měli někdy před dvanácti lety. Úplně vylidněné ulice, ostatně podobně jako v Praze, kde jsem zažíval, že v tramvaji nejel téměř nikdo. Turistický ruch v té době neexistoval.

Nejenom v Mikulově turistický ruch ožil. Až příliš?

Nechci produkovat nějaké sociální inženýrství ve vztahu k chování lidí. Nicméně množství lidí, které se sem nahrnulo, vypadalo, jako že si návštěvníci pletou návštěvu s invazí. Následkem toho si pak i občané stěžovali na obrovský tlak turistů. Podle mě by ani zvýšené množství turistů nevadilo, pokud by se chovali správně, jako návštěvníci. Ve městě například nemáme povolen vjezd cyklistům do úzkých jednosměrek, protože mohou vznikat kolize. Cyklisté ovšem nařízení nerespektovali, a obzvláště elektrocyklisté, kteří nejsou omezeni fyzickou silou, vjížděli i na zámek a na Svatý kopeček, nechovali se s respektem k území, které chceme zachovat v pořádku. Naopak bych jejich chování přirovnal ke křižácké výpravě nájezdníků. Policie musela minulý týden dvakrát použít chvatu a jednou dokonce pout. Cyklisté jsou mnohem agresivnější než řidiči, kteří většinou uznají provinění a zaplatí pokutu. Cyklista se tu pere s policistou. To se objevilo letos poprvé, naši obvyklí návštěvníci se tu chovají s respektem k území.

Jak jinak kromě doby koronaviru podnikání podporujete?

Podnikatele podporujeme trvale, v mé osobě už čtrnáct let, co jsem ve funkci. Mnohdy i „proti“ občanům. Někteří občané mají podnikání ve svém uvažování stále zařazeno negativně. Mikulov se ale dynamicky rozvíjí právě díky podnikatelům. Např. když jsme organizovali první vinobraní v roce 2007, podnikatelé s ním nebyli spjatí. Já jsem podnikatele vždy vybízel, aby se otevřeli návštěvníkům a nabízeli víno, sýry, burčák a další svoje produkty. Také všechny prostory ve vlastnictví města, které nepotřebujeme, se snažíme nabídnout podnikatelům.

Jaká je struktura podnikatelů v Mikulově?

Kromě vinařů jsou to ubytovatelé, kteří nabízejí oficiálně více než 2 tisíce lůžek, a jsou odhady, že dalších asi 2 tisíce lůžek funguje přes tzv. Airbnb. Kromě toho ve městě máme asi sedmdesát restaurací. Ubytování typu Airbnb funguje i v zahrádkářské kolonii, kterou jsme elektrifikovali, a kde lidé pak začali nabízet noclehy. Nyní vedle chaty v zahrádkářské kolonii vidíte Mercedes 500 s pražskou poznávací značkou (smích). Dříve se tu chaty prodávaly za cenu kolem 50 tisíc korun, dnes cena stoupla na 500 tisíc až milion korun.

Co podnikatelé nejvíce potřebují?

Na to mám jednoduché rčení: „Jenom jim to nekažme a neházejme jim klacky pod nohy.“ Město je tu od toho, aby všem dělalo servis. Největším problémem je skloubit rezidentní bydlení a podnikání tak, aby se domácí cítili dobře a aby se z města nestal vylidněný skanzen. Nyní se intenzivně zabýváme hledáním kompromisu mezi rezidenty a podnikáním. Podnikatelé potřebují podmínky pro svou práci a rezidenti pro život. Nejpalčivějším problémem je teď parkování. Máme rozpracováno vybudování dalších 500 parkovacích míst. Nyní je řádově 150 míst na placených parkovištích. Nově jsme koupili pozemek pro záchytné parkoviště, které již funguje. Je to jen 700 metrů od centra, ale návštěvníci jsou pohodlní. Proto hledáme nějaký menší eko-bus, který propojí parkoviště s centrem. Uvažoval jsem i o zastřešení s fotovoltaickými panely pro dobíjení elektrobusu.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru jste museli zrušit jednu z největších akcí – Pálavské vinobraní. Nebyla to jediná akce. I to se podnikatelů dotýká?

Mám informace, že ubytování v Mikulově je i přesto zarezervováno téměř na sto procent, bez ohledu na zrušené vinobraní. Omezení se měnila, ministři původně zrušili všechny letní festivaly nad 10 tisíc lidí. Předělali jsme program tak, že v rámci vinobraní byly zrušeny hudební koncerty a naplánovali jsme omezené farmářské trhy. 20. srpna bylo ale vydáno další nařízení, kterým byly omezeny ochutnávky, farmářské trhy a další akce. Navíc s parametry do 1000 lidí a s rozestupy 4 metry mezi jednotlivými zónami pod pokutou jeden milion korun při nedodržení. Tato omezení bychom nebyli schopni zajistit, protože jenom ubytovaných lidí je ve městě daleko víc. Rozhodli jsme tedy, že podpoříme podnikatele, kteří budou nabízet ochutnávky vína ve svých vinotékách, budou fungovat restaurace. Z původně plánovaných částí vinobraní zůstala jen nominační výstava vín mikulovské podoblasti na zámku, kde je účast do 2 tisíc lidí a omezení mohou být zajištěna.

Podporují podnikatelé své město?

Máme tak dlouhodobě nastavené vztahy, podnikatelé podporují město, finančně i naturálně. Například jeden z vinařů daruje městu každoročně víno za 200 tisíc korun. Použijeme víno na dárky družebním městům a také na akce, které pořádáme. Podnikatelé nám vždy rádi pomohou, když se jim daří. Podporují různé akce, adoptují si památky, které pomohou opravit. Ubytují např. nějakou naši vzácnou návštěvu v režijní ceně.

Ve vašem plánu investičních akcí, který navazuje na dlouhodobý plán rozvoje Mikulova, je řada jednotlivých investic. Dáváte možnost zakázek místním podnikatelům?

Tam, kde můžeme. To znamená, že u zakázek menšího rozsahu do dvou milionů korun oslovujeme tři místní podnikatele, aby dali nabídku. Všechny smlouvy zveřejňujeme a vyvěšujeme na internet podle pravidel transparentnosti. Jako město pořádáme ročně velké množství akcí, kolem 160. Děláme to prostřednictvím firmy Mikulovská rozvojová, kterou jsme založili. Na akcích je často potřeba např. velký catering, čímž také dáváme příležitost místním podnikatelům. Musím říct, že vnímám i určitý vděk za to, jak vstřícně se k podnikatelům chováme.

 

Zuzana Pacinová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1356
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze