Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoKyberbezpečnost

Moderní aplikace a kamerové systémy

První díl seriálu o bezpečnosti ve městech a obcích: V terénu

Na zastupitelstvech se často diskutuje o bezpečnosti, situační prevenci kriminality, sociálně patologických jevech nebo predikci přestupkového jednání a trestných činů. Zajištění bezpečnosti města nezahrnuje jen činnost obou policií (jak městské, tak i Policie ČR), ale i městské kamerové dohlížecí systémy, pulty centralizované ochrany a další prostředky. Často opomíjenou součástí těchto nástrojů je kvalitní, přehledný a sofistikovaný software, který přímým i nepřímým způsobem napomáhá při administraci úkonů strážníků na služebně i v terénu. Mobilní aplikace umožňují nejenom na místě řešit přestupky a zadávat pokuty, ale v souvislosti s tím také získávat přesné informace z jednotlivých státních registrů, do kterých mají strážníci ze zákona přístup.

Informace, informace, informace…

Moderní městská policie potřebuje přímo v terénu zjišťovat informace o osobách, vůči kterým provádí služební úkony. V registru osob může ověřit např. údaje o svéprávnosti nebo zjistit, zda osoba není pohřešovaná nebo v pátrání Policie ČR. Další služby základních registrů dokáží strážníkovi dohledat např. rodiče dítěte. Z registru přestupků lze zobrazit všechny přestupky obviněného a kvalifikovaně tak vyhodnotit recidivu. Nově je možné získat náhled fotografie ověřované osoby a zobrazit výpis z rejstříku trestů. Z registru vozidel lze „vytáhnout“ údaje o provozovateli vozidla, potažmo vozidle.
Zmiňované údaje se nacházejí v centrálních informačních systémech státu. Aby k nim mohl strážník přistupovat, musí mít k dispozici software, který umožní propojení s registry a zobrazování požadovaných dat. Ideálně co nejrychleji a nejsnadněji. Vhodný systém tyto úkony významně zrychlí a umožní např. ověření osob prostým načtením QR kódu z občanského průkazu. Další potřebné informace získá z vlastního informačního systému městské policie. Tak může okamžitě zobrazit přehled o všech přestupcích, kterých se osoba dopustila, nebo i údaje o všech událostech ve kterých figurovala, včetně poznámek vedených v ISMP např. o agresivitě osoby.

Není to jen o pokutách

Vhodný informační systém nezajišťuje pouze ověřování údajů a řešení přestupků či pokut. Měl by plně podporovat i všechnu provozní činnost – zápis běžných úkonů strážníků v terénu (kontroly, dohledy, pochůzky atd.), možnost fotografovat a pořizovat videonahrávky nebo zvukové záznamy. Práci urychlí záznam přesné polohy jedním tlačítkem (např. GPS souřadnice černé skládky nebo konkrétní adresní místo včetně čísla popisného jednotlivých událostí). Moderní mobilní aplikace obsahují i automatizovaný obousměrný notifikační systém přidělených úkolů, případů a událostí. Chybět by nemělo trasování činnosti hlídek či možnost přímo diktovat popis událostí, který se automaticky převede do psaného textu.

Přestupky a pokuty…

Při řešení přestupků v terénu potřebuje strážník mít k dispozici kromě uvedených funkcí i číselník právních kvalifikací, který může obsahovat několik tisíc položek. Aby je nemusel zdlouhavě procházet, je výhodou, když jeho informační systém umožňuje intuitivní vyhledávání. Dalším usnadněním, které nabízí některé systémy, je automatické založení přestupku načtením RZ z fotografie nebo připojení mobilní tiskárny k aplikaci. Díky tomu může strážník vytisknout takzvanou předvolánku a po uložení pokuty v terénu nemusí ručně vypisovat složenku. Platební údaje pro úhradu pokuty na místě nezaplacené včetně QR kódu pro platbu mobilním bankovnictvím vytiskne nebo zobrazí na displeji telefonu.

A co s tím?

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Tady vedou všechny cesty na server, kam se záznamy ukládají online. Základním standardem je dodržování a podpora GDPR, zákonů a směrnic týkajících se ochrany osobních údajů a kyberbezpečnosti. Informační systém podporuje nejenom práci strážníků v terénu, ale také interní procesy městské policie a manažerské výstupy pro vedení a občany (tabulky, grafy, mapy, statistiky).

Aby informační systém skutečně pomáhal…

Na trhu s informačními systémy pro městské policie figuruje několik firem. Zrychlení a usnadnění zmiňované v článku se týkají mobilní aplikace společnosti VERA využívané na desítkách městských policií v ČR.
 
VERA, spol. s r.o.
www.vera.cz
 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze