Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoŽivotní prostředí

Nový software proti suchu

Stromy a zeleň poskytují lidem ve městech bezesporu mnoho výhod, ať už se jedná o zachytávání prachu, tlumení hluku či poskytování potravy opylovačům. V době letních veder však mají také nepostradatelnou chladicí funkci. Díky stínění a výparu vody prostřednictvím listů stromy zmírňují přehřívání, zvláště pak v zastavěných územích. Domyslet, jak velký vliv bude mít na pocitovou teplotu v konkrétní lokalitě úbytek nebo doplnění zeleně, nemusí být jednoduché. Úředníkům by měl práci usnadnit softwarový nástroj Tree Check PRO umožňující plánování veřejných ploch s ohledem na to, kde a jaké stromy nejvíce pomohou.

 Předností softwaru je, že dokáže namodelovat ochlazovací funkci stromů v čase. Počítá s jejich postupným růstem a posilováním přínosů. Díky tomu může vyhodnotit předpokládaný dopad připravovaných investic na mikroklima ve městě.

 Tree Check PRO funguje v běžně dostupném webovém prohlížeči. Jedná se o on-line program, kde si uživatelé mohou vyhledat konkrétní stromy, keře či zelené plochy a zjistit, jak přispívaly k ochlazení daného místa za uplynulý rok, a to ve dnech, kdy teplota přesáhla 25 stupňů Celsia. Zároveň mohou software využít při navrhování nových zelených ploch, revitalizací či výsadeb a zkoušet různé scénáře projektů pro dané místo. Model jim nabízí výpočet chladicího výkonu a jeho hodnoty v penězích v horizontu 3, 5 i 20 let.

Software vznikl ve spolupráci Nadace Partnerství, společnosti SafeTrees, CzechGlobe a dalších partnerů v projektu LIFE Tree Check. Je založený na mapových podkladech, datech z pasportů zeleně a informacích o stavu konkrétních stromů z portálu Stromy pod kontrolou.

Zájemci, kteří se chtějí o novém softwaru dozvědět víc, mohou kontaktovat tým LIFE Tree Check. Více o problematice přehřívání měst a nápadů, jak je ochladit, na www.lifetreecheck.eu.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze