Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoEnergetikaITMístní rozvoj

OBEC 2030 se v roce 2023 zaměří na podporu komunitní energetiky

Image

Profilový obrázek pochází z obce Kyšice. Nádherně ilustruje způsob komunitní práce. Zde se jedná o dřevinu okrasnou, ale stejně dobře se může komunita zasadit i o pěstování dřeviny energetické, která může být zdrojem pro výrobu tepla v místní kotelně na biomasu.

Energetický projekt SMS ČR nazvaný OBEC 2030 vstupuje do pátého kalendářního roku svojí existence. V českém prostředí rozvoje venkova se etabloval jako klíčová platforma pro komunikaci tzv. rurální energetiky, tedy energetika regionů, malých obcí a venkovských oblastí. V protikladu k centrální, nejčastěji státem nebo jeho společnosmi řízené energetice, energetika rurální sestává z malých řešení, které zdroj a spotřebu energií nacházejí ve svém regionu. Taková řešení pomohl projekt OBEC 2030 realizovat, propagovat a etablovat jako příklady dobré praxe. Mimochodem, uspořádali jsme již dva ročníky soutěže o nejvíce inovativní projekt tohoto typu. V roce 2022 jej vyhrála Červená Voda díky realizaci obnovy biotopu. Na stupni vítězů se umístily též energeticky soběstačné Kněžice a inovativní Trojanovice. 

Světem (nejen) rurální energetiky hýbe nový trend a ten se jmenuje komunitní energetika. Jeho technickým základem jsou i nadále lokální řešení, zpracovávající lokální surovinu za účelem její přeměny v energii, která je spotřebována v regionu. Do hry ale vstupují noví hráči a těmi jsou místní “malí” aktéři. Vedle obcí se na energetickém ekosystému začínají podílet místní podnikatelé, zemědělci, ale především angažovaní občané. Vznikají nová, na neziskovém principu založená společenství, zvaná energetické komunity. Prvním z těchto úkolů je zavedení energetického managementu a následně systému sdílení a účtování energií mezi členy.

Pokud dnes energie vyrábím víc, než sám potřebuji, odprodám tento přebytek prostřednictvím obchodníka distributorovi. Od téhož (nebo i jiného) obchodníka pak tu samou energii koupí můj soused, obohacenou o marži oněch obchodníků a distribuční poplatek. V systému komunitní energetiky si přebytky sdílíme sami mezi sebou. Žádné další společnosti k tomu nepotřebujeme. Energetická společenství bychom proto měli postupně zakládat a seznamovat se s jejich činností. Žádná velká věda. Několik nových znalostí se nám ovšem šikne 🙂

Komunitní energetika. Kde začít?

Pomůže nám v tom právě projekt OBEC 2030. Jeho prvním krokem v Novém roce je spuštění speciální microsite věnující se výhradně problematice komunitní energetiky. Ostatní energetická témata samozřejmě nevypustíme. Těšte se na elektromobilitu, malé zdroje elektřiny na obcích, příklady praxe od nás i ze světa a mnoho dalšího.

OBEC 2030 Vám přeje úspěšný vstup do Nového roku a jako první materiál k prostudování doporučuje:

Foto a zdroj: Obec 2030

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze